Çka po ndodh në këtë Kosovën tonë?! - Bota Sot
Çka po ndodh në këtë Kosovën tonë?!

Opinione

Çka po ndodh në këtë Kosovën tonë?!

Nga: Ragip Guraziu Më: 25 maj 2018 Në ora: 10:27
Ragip Guraziu

Pas lajmit shokues të 24  majit, se i riu, Valon Berisha mbeti i vdekur pasi ra nga kati i tretë i një objekti në Fushë Kosovë, një terr i zi mbi Kosovë. Se Valon Berisha kishte diplomuar para pak viteve në Fakultetin e Shkencave Sportive në Universitetin e Prishtinës,  por se nuk kishte arritur të gjente punë, duke u detyruar të punonte në ndërtimtari, për ta mbajtur familjen, konfirmoi edhe djali i axhës së Valonit, Idriz  Berisha .  DHe për instiuciont tona përkatëse të këtij shteti,e sidomos digasterit për mbrotje të punëtorëve  në vendin e punës,është një turp i madh që s'do koment.

Ndryshe si nuk ju mundsua këtij të riut,për t'i ja hapur dyert të punojë në prefesionin e tij ku edhe u shkaollua por për mbajtjen e familjes i ndjeri u detyrua të punojë një profesion tjetër në ndërtimtari,ku bosa e punëmarrësve të lidhur me shtetin e pushtetin mafios e korruptuar,që për sigurimin e punëtorëve në vendin e punës,po humbin jetë ditë e përditë,dhe askush nuk interesohet për këtë rastë sa u përket sigurimeve të punëtorëve në vendet e punës së tyre,bile në sektorin e ndertimtarisë.

Ndërgjegjëja ku po mbetet dhe kujt po i mbetet?!

Tek deputetet,që janë zgjedhsit e popullit?, Tek qeveria, presidenca,kruemiistri e president?!  Apo ku tjetër?!Që nga Janari e deri më sot 5 punëtor kanë humb jetën në vendin e punës, në sektorin e ndërtimtarisë.Kyeinspektorit të Punës në Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale, po se po,por kur digasteret e ministrive të gjitha të kapura për shtetin e pushtetin, i bie si ka komentuar një lexues,qe po e postoj pa ndërhyrje;

juve deputete a keni ndergjegje tani se kush do te kujdeset per familjen e te ndjerit Valon Berisha nga Vasileva, Ju deputete kurr dite te bardh mos pafshi, se jeni legenat me te medhenj te kesaj bote, jeni qenefat e kesaj bote, jeni tradhtare te popullit, jeni kokrra e legenit, jeni qent e bijve te qenit, jeni felliqesira o deputete, o cetnika jeni, persnjake,shkoni ber ne ....

Viktima e fundit ishte 23 vjeçari Gentian Krasniqi, nga komuna e Malishevës,  i cili gjeti vdekjen në vendin e punës në Prishtinë.

kryeinspektorit të Punës në Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale, Basri Ibrahimi, vetëm nga fillimi i vitit 2016 e deri më tani kanë humbur jetën shtatë (7) punëtorë në vende të ndryshme të punës.

KMDLNj: Për 69 punëtorë humvendin  muaj e tyre të punës,2017

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNj) ka reaguar ndaj numrit në rritje të vdekjes së punëtorëve në vendin e punës.Sipas KMDLNj-së, që nga fillimi i këtij viti janë regjistruar nëntë vdekje të tilla sidomos në sektorin e ndërtimtarisë për shkak të kushteve të rënda të punës.“Numri i të punësuarve që angazhohen si punëtorë sezonalë, kryesisht në ndërtimtari dhe në sektorin privat e që për shkak të kushteve të rënda – rrethana pune pa siguruar mbrojtje, që e pësojnë nga lëndimet e lehta, të rënda, me pasoja të invaliditetit të përjetshëm e deri te humbja e jetës vetëm sa po rritet”, thuhet në reagim.KMDLNJ i ka adresuar këto shqetësime edhe Kryeinspektorit të Punës, Basri Ibrahimit, duke bërë thirrje që të shtohen inspektimet mbi kushtet e punës.

Sipas komunikatës, Kryeinspektori Ibrahimi konsideroi se këto shqetësime janë të drejta dhe duhet të adresohen me seriozitet nga Inspektorati i Punës.Po ashtu, KMDLNj propozoi që nga dënimet e shqiptuara për mosrespektim të ligjit dhe moskrijimit të kushteve të sigurta për punë të krijohet një fond i veçantë vetëm për punëtorët që e pësojnë në vendin e punës dhe familjet e tyre.KMDLNj gjithashtu propozoi që në rast se punëtori humb jetën në vendin e punës me fajin e punëdhënësit dhe i cili nuk e ka zgjidhur çështjen e banimit, familjes duhet t’i ndahet një banesë në kompleksin e ndërtimit sikur edhe t’i ndahet një pension mujor i cili nuk do të ishte më i ulët se i pensionistit kontributpagues.Sipas Inspektoratit të Punës, më 2016 në vendin e punës kanë vdekur 5 punëtorë.

Për 9 muaj humben jetën 7 punëtorë-2016

Ligji për Sigurinë dhe Shëndetin në Punë nuk e ka ulur numrin e personave që humbin jetën në vendin e punës. Ndonëse, parashihet që punëdhënësi të vlerësojë rrezikshmërinë në vendin e punës, diçka e tillë nuk po ndodhë sidomos në sektorin privat, në ndërtimtari.Sipas kryeinspektorit të Punës në Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale, Basri Ibrahimi, vetëm nga fillimi i vitit 2016 e deri më tani kanë humbur jetën shtatë (7) punëtorë në vende të ndryshme të punës.

Teksa, në vitin 2015, ka treguar Ibrahimi, kanë humbur jetën nëntë (9) punëtorë.“Në gjashtë mujorin e parë të vitit 2015 nga aksidentet kanë humbur jetën 5 punëtorë, kurse gjatë tërë vitit 9 punëtorë. Në gjashtë mujorin e vitit 2016 kanë humbur jetën 4 punëtorë si pasojë e aksidentit në vendin e punës, kurse nga fillimi i vitit deri më tani, kanë humbur jetën 7 punëtorë. Vdekjet në vendin e punës, me përjashtime të vogla, kryesisht janë në sektorin privat dhe atë në ndërtimtari”, ka sqaruar ai.Duket se pas shpërthimit që ndodhi në KEK në qershor të vitit 2014, ku humbën jetën dy persona dhe u plagosën disa të tjerë, nuk ka pasur më asnjë humbje jete. Sipas Ibrahimit, në dy vitet e fundit në KEK nuk ka pasur asnjë rast të vdekjes në vendin e punës.

“Në KEK në dy vitet e fundit nuk ka pasur asnjë rast të vdekjes në vendin e punës. KEK-u ka ndërmarrë masa me të cilat e ka përmirësuar dukshëm gjendjen e Sigurisë dhe Shëndetit në Punë”, ka thënë ai.Sipas Ibrahimit, Inspektorati i Punës nuk është i kënaqur me gjendjen e tanishme për sigurinë në vendin e punës, por që po punohet për përmirësime në këtë drejtim.

Nyshe, I riu Valon Berisha nga Vasileva e Drenasit është i riu që humbi jetën mëngjesin e së enjtes në vendin e tij të punës.

Ai po punonte në ndërtimin e këtij objekti në Fushë-Kosovë kur ra nga kati i tretë dhe mbeti i vdekur.

Se Valoni kishte diplomuar para pak viteve në Fakultetin e Shkencave Sportive në Universitetin e Prishtinës,  por se nuk kishte arritur të gjente punë, duke u detyruar të punonte në ndërtimtari, për ta mbajtur familjen,konfirmon djli i agjes Idriz Berisha.

Ai thotë se nuk kanë informacione nëse vendi ku vdiq Valoni, i plotësonte kriteret për sigurinë në punë.Valon Berisha mbeti i vdekur pasi ra nga kati i tretë i një objekti në Fushë Kosovë

30 vjeçari, Valon Berisha nga Vasileva e Drenasit është i riu që humbi jetën mëngjesin e së enjtes në vendin e tij të punës.

Ai po punonte në ndërtimin e këtij objekti në Fushë-Kosovë kur ra nga kati i tretë dhe mbeti i vdekur.

Ngjarja tragjike ndodhi në orën 07 e 30 të mëngjesit kur Valoni, babë i dy fëmijëve, nisi punën, raporton "Frontal".

Menjëherë pas ngjarjes janë ndërprerë punimet në objektin që po e ndërton kompania Al Trade në Fushë-Kosovë, dhe televizioni nuk ka gjetur asnjë punëtor tjetër aty.

Në familjen e Valonit në Vasilevë tashmë kanë filluar të presin miq e familjarë për ngushëllime, ndonëse babai i të ndjerit nuk gjendet në Kosovë, pasi i është nënshtruar një operacioni në Tiranë.

Djali i axhës së Valonit, Idriz Berisha thotë lajmin për vdekjen e tij e kanë marr nga punëtorët e tjerë që kanë qenë duke punuar më të, dhe se familja nuk kanë informata tjerë se si ka ndodhur rasti.

thotë se Valoni kishte diplomuar para pak viteve në Fakultetin e Shkencave Sportive në Universitetin e Prishtinës,  por se nuk kishte arritur të gjente punë, duke u detyruar të punonte në ndërtimtari, për ta mbajtur familjen.

Ai thotë se nuk kanë informacione nëse vendi ku vdiq Valoni, i plotësonte kriteret për sigurinë në punë.

Në një përgjigje, Policia e Kosovës ka thënë se është inicuar hetim për me qellim te ndriqimit te rrethanave te vdekjes së të riut, dhe pritet intervistimi i personave që në një mënyrë ose tjetrën ndërlidhen me rastin.

Pas lajmit shokues të 24  majit, se i riu, Valon Berisha mbeti i vdekur pasi ra nga kati i tretë i një objekti në Fushë Kosovë, një terr i zi mbi Kosovë. Se Valon Berisha kishte diplomuar para pak viteve në Fakultetin e Shkencave Sportive në Universitetin e Prishtinës,  por se nuk kishte arritur të gjente punë, duke u detyruar të punonte në ndërtimtari, për ta mbajtur familjen, konfirmoi edhe djali i axhës së Valonit, Idriz  Berisha .  DHe për instiuciont tona përkatëse të këtij shteti,e sidomos digasterit për mbrotje të punëtorëve  në vendin e punës,është një turp i madh që s'do koment.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera