Kosova është e para - 4 xhudistet e Kosovës, krenari kombëtare - Bota Sot
Kosova është e para - 4 xhudistet e Kosovës, krenari kombëtare

Opinione

Kosova është e para - 4 xhudistet e Kosovës, krenari kombëtare

Nga: Skënder Sadri Kapiti Më: 13 nëntor 2018 Në ora: 20:12
Skënder Sadri Kapiti

Kosova, Shteti i Ri shqiptar edhe sot e në vazhdimësi ka dhe do të ketë nevojë për kontributin e  shqiptarëve të mëdhenj që bëjnë vepra të mëdha. Njerëzit e mëdhenj dhe vepërlartë e lartësojnë kombin, krenarinë dhe imazhin kombëtar. Ata hyjnë në histori sepse bëjnë historinë.  Ata që e kanë Shqipërinë të parën, e kanë edhe Kosovën të parën; dhe ata që e kanë Kosovën të parën  e  kanë edhe Shqipërinë të parën.

Për Kosovën ,për lirinë, për pavarësinë e saj sa shumë kanë sakrifikuar, sa shumë jetë njerëzore kanë dhenë jetën ; sa shumë lot, vuajtje  dhe dhimbje njerëzore ka pësuar populli heroik i Kosovës  për  bërjen , për ndërtimin dhe për bashkimin  e kombit.

Sa krenar ndjehemi si shqiptar, kur  trajneri i madh, Driton Kuka  dhe  xhudistet e mëdha, sportistet e mëdha shqiptare Majlinda, Distria, Loriana  dhe Nora e  vendosën Kosovën të parën në Grand Prix në Uzbekistan, shtet ku u mbajt aktiviteti i xhudos i cili nuk e ka njohur akoma Shtetin e Kosovës.

Këto 4 heroina e vendosën Kosovën në krye dhe mbi shtetet e kombet e tjera duke   e ngitur në kulm imazhin dhe prestigjin  e Kosovën dhe të  të gjithë Kombit  shqiptar.

Pra, ashtu si dhe herët e tjera më parë, në garat dhe eventet e tjera ndërkombëtare të xhudos edhe këtë radhë heroinat e Kosovës e shkruan historinë e saj me Ar.

Dhe  pyesim  sot, se kush më shumë se sa sportistet e talentuara të xhudos së  Kosovës kanë dhënë e bërë kaq shumë për krenarinë, për lavdinë dhe për imazhin kombëtar  dhe për  njohjet e ndërkombëtarizimin e Kosovës?

Këto janë më se heroina sepse ato i kanë detyruar madje edhe  shtetet të cilat nuk e kanë njohur  akoma Shtetin  e Kosovës , prej këtyre heroinave  edhe ato  shtete jane detyruar që t’i njohin  dhe t’i respektojnë simbolet e shtetit shqiptar të Kosovës.

Shqiptarët të parën duhet ta kenë Shqipërinë dhe Kosovën , Kombin shqiptar.

Ky mësim, ky vizion, ky patriotizëm real , ky  përkushtim  dhe kjo përgjegjshmëri kombëtare  vjen si frymëzimin edhe nga  shembulli kombëtar i këtyre  heroinave, të cilat e kanë bërë Kosovën një superfuqi globale, superfuqi të botës më të madhe, të  asaj sportive. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera