Ndryshimi i paralajmëruar i dhjetorit të dytë të studentëve - Bota Sot
Ndryshimi i paralajmëruar i dhjetorit të dytë të studentëve

Opinione

Ndryshimi i paralajmëruar i dhjetorit të dytë të studentëve

Nga: Fran Kamshi Më: 25 dhjetor 2018 Në ora: 22:18
Fran Kamshi

Fjala protestë gjatë këtyre ditëve e javëve të fundit në Shqipëri ka marrë një zgjerim leksikor dhe semantik, ose më saktë ka fituar dimensionet e një kuptimi të vërtetë, të asaj se çfarë ajo përfaqëson, përmes studentëve. Për herë të parë pas rreth tre dekadash nga rënia e murit diktatorial pesdhjetëvjeçar, një protestë mund të rezultojë fatale jo për një qeveri, por nëse del jashtë kontrollit, mund të tund themelet e gjithë sistemit politik në vend. Kjo mund të ndodhë nëse kërkesat e studentëve nuk plotësohen në kohë, ngërçi i universiteteve do të paralizojë politikën dhe shoqërinë në vend.

Kjo nuk është një protestë e zakonshme, as një revoltë e zakonshme; në një vështrim më të hapur, duket se kemi të bëjmë me një frymë të re kundër mënyrës se si ne shqiptarët jemi qeverisur në këtë periudhë të quajtur postkomuniste, një shans për të nisur një start të ri politik dhe shoqëror në këtë vend.

Gjithçka që përcollën studentët është jo vetëm kundër kësaj qeverie, jo vetëm kundër kësaj opozite me PD dhe LSI apo më këdo parti që mund tu bashkëngjitet, po kundër një praktike sundimi autokratik te një estabilishmenti, që funksionon për interesa të oligarkëve, kundër atyre të popullit.

Në asnjë vend normal një kryeministër, i cili vlerëson qytetarët e tij, nuk mund t’i perçmoj në mënyrë arrogante studentët, duke i etketuar si ngelësa apo katarnjosë. Mendoj se është kulmi i injorancës së një politikani që fatkeqësisht e kemi votuar e na drejton. Sigurisht, pas vendosmërisë së studentëve u “zbut” duke i ftuar për negociata, madje dhe mediat pranë Rilindjes nuk kanë çfarë të propagandojnë më pasi nuk “mbulohet dielli me shoshë”.

Nuk dua të merrem se si është Rama apo Basha, pasi koha na ka treguar çfarë udhëheqësish kemi pasur dhe kemi akoma. Teksa në portale lexoj tituj bombastikë si “Studentët po rrëzojnë qeverinë Rama”, apo “Gati largimi i Lindita Nikollës na posti i ministres së Arsimit” etj… mendoj se çështja nuk është të largohet Nikolla apo Rama, por të plotësohen kërkesat e studentëve e të ndryshojë sistemi në tërësi.

Kjo është një revolt në emër të ndryshimit dhe jo vetëm për heqjen e VKM apo përgjysmimin e tarifave, prandaj duket si diçka imagjinare që një ardhme e re po lind në një një situat të tillë ku ndodhet Shqipëria, kjo ishte e papritur, jo vetëm për qeverinë Rama, por dhe për gjithë ne si popull.

Ky sistem arsimor u deformua nga studentë të 8 dhjetorit që luftuan për rrëzimin e komunizmit, ndërsa sot janë studentët përball ish-studentëve në politik.

Në fakt, askush nuk e priste që zemërata studentore do të bëhej një nga protestat më të solidarizuara në vend pas ’90, (studentët shqiptarë në Letoni), ku dhe njerëz të ndryshësh shkojnë në protestë për t’u dhënë zemër të rinjëve, madje duke shpërndarë ushqime dhe ujë për ta. Diçka kjo që nuk është parë në Shqipëri, të paktën për aq kohë sa unë merrem me gazetari. Kam parë protesta të dhunshme, vrasje në protesta, rrahje e gjak, por asnjëherë sensibilizim pa një bosht politik.

Për mua mund të them se ishte protesta e parë që u bashkova me mish e shpirtë, nuk mund të rrish e të shikosh apo të shkruash për ta, po nuk luftove me ta. Studenti në vendin tonë është flliqur prej gati 30 vitesh, por shpirti i tyre nuk është përbaltur ende. Ajo që për mendimin tim e bën edhe më të veçantë këtë protestë është fakti që studentët nuk e kanë betejën vetëm me disa emrat të veçantë të qeverisë, por me gjithë sistemin.

Prandaj, kjo protestë është më shumë se sa të rrëzosh një ministrie apo një kryeministër. Në këtë pikë, irritimi i studentëve kalon përtej bindjeve politike, duke mbajtur gjallë shpresën e së tashmes për të fituar betejën e së ardhmes. Ky irritim të përfshin dhe po mos jesh studentë, kundrejt kësaj padrejtësie që “gulçon” mund e sakrifica të familjeve dhe studentëve, nuk mund të rrish e të bësh protestuesin pas pultit të televizorit.

Në këtë rezistencë nuk duhet të ishin vetëm studentët apo disa aktivist që njëherë i bëjnë me Lali Erin e njëherë i bëjnë heronj. Gjithsesi, përbaltja e iniciatorëve është loja e partive politike të cilat futin eksponent militues për përfitim të tyre, kjo nuk është diçka e re.

Besoj se në këtë protestë duhet të ishin dhe vet pedagogët që japin leksione me shpirt dhe jo me “rrogë”. Ndoshta, është një turp që pedagogët rrinë e presin të vinë studentët nga protesta në auditor për të bërë mësim, ndërkohë që vetë ata duhet të ishin krenar e  t’i prijnë studentët për një sistem arsimi më ekuilibrues me jetësën e qytetarëve dhe më të qendrueshëm.

Me studentët nuk mund të bësh eksperimente, pasi mund të lësh në “errësirë” një brez të tërë, është turpi i ministrisë së Arsimit dhe kësaj qeverie (përfshirë dhe qeveritë paraardhëse) që bënë prova për të parë nëse do kalontë pa u vënë re kjo padrejtësi.

Nëse mendohet se është çështja tek largimi i Linidita Nikollës apo i Edi Ramës, gabohemi, fjala është të ndryshojë sistemi i arsimit e të largohet ai i rryshfetit dhe përfitimit. Për aq kohë sa universiteti shikohet si objekt fitimi dhe jo si një vend i shenjtë për rigjenerimin së ardhmes të një kombi, ky vend do vazhdojë të qeveriset nga mbetjet e korrupsionit.

A do të ndalet kjo protestë vetëm te plotësimi i kërkesave të studentëve, apo do të frymëzoj çdo qytetarë të këtij vendi për të protestuar për të drejtat e tij të mohuara apo të rrëmbyera nga pushtetet post komuniste? Kjo është një pyetje që koha do t’I japë përgjigje. Por gjasat janë dhe Shansi iu është dhënë shqiptarëve që me anë të studentëve të nisë në Shqipëri një dhjetor i dytë, i cili këtë radhë do të sjellë me vete ndryshimin e madh dhe të shumëpritur. 

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera