Megjithate,ai që derdhi gjak për Kosovën,nuk leshonë pe! - Bota Sot
Megjithate,ai që derdhi gjak për Kosovën,nuk leshonë pe!

Opinione

Megjithate,ai që derdhi gjak për Kosovën,nuk leshonë pe!

Nga: Hafiz Shala Më: 5 dhjetor 2018 Në ora: 14:15
Hafiz Shala

Mundë të jemë nen emocione të nji qëndrimi,atdhetar,burrëror,mendojë si burrshteti, por edhe si burr në kuptimin e plotë të fjalës,i Kryeministrit të Kosovës zotit Ramush Haradinaj,që ma ngriti nji grimë presë së Kosova dhe populli sajë nuk do të dorëzohën para qfardo presioni.

Përseri,nese Kryeministri Haradinaj mbetët i përkushtuar ndaj vëndimit të Qeverisë qe e drejtonë,athere,megjithë leshimët që i ka berë derime tani,për momentin do ti leja anash duke e përkrahur për nji vendim historik që askush nuk e mor deri sotë në interes të Kosovës dhe popullit të sajë: stop Serbisë armike,fashiste,kriminale e ekspanzioniste.

Tani,presidenti pinokio dhe mercenar i shtetit fasistë,lë të mendojë se ku i ka këmbet!

Nuk dua tani të merrem ma më këtë antikombetar sepse,ky,as nuk ka turp,as nder dhë as pikë gjaku shqiptari që e vërtetojë më veprimëte tijë të deritanishme që ishin katastrofike dhë të paimagjinueshme.

Nese Haradinaj ka bërë qmos që të zgjidhët Kryeministër duke ja atribue ketijë hapi të vëndosur e të guximshëm,atëhere hallal të qoftë po ti harrojmë që të gjitha sepse,në këtë moment është deshtë të gjindët nji njeri që ja thenë hundët Serbisë,Evropes raciste dhe antihumane,nji presidenti kukull që të gjitha shtetet evropiane antikosovë jo vetëm ato që nuk e njohin por edhe ato që para suve na i zgërdhinë dhëmbët e pas shpinde na e mbarojnë gropën sipas planit të Serbisë,Rusisë,Francës dhë disa të tjerve që presin nga presidenti që ti përmbaet regjive famëkeqe për ta deshtëtëzue Kosovën dhë atijë ti sigurohët amnestia për krimet ndaj popullit të tijë,para lufte,gjatë lufte dhë pas lufte.Më këtë rast,zoti Haradinaj i qiti nq sipërfaqe mercenarët e sotem dhe bashkëpunëtoret e djeshëmtë Serbisë për mos me u ngritë kurrë më në pozitat të larta shtetërorë në Republikën e Kosovës.

Qeveria Haradinaj duhët tani të angazhojë kuadra të afta në tvë gjitha resursët ekonomike,në diplomaci,shëndetësi,në nbrojtje me nji fjalë,më gjithë pengesat që do ti kurdisën,dikush për pushtet edikushë nga gjelozia që nuk e pati jëtë guxim,duke i verë ndërskamca që nga koalicioni më të cilin udhëheq e deri të lobisti kryesorë i Serbisë,presidenti.

Opoziata,nese deritani ka patur aresye pëe rrëzimin e Qeverisë,sotë,ketë adut ma nuk e ka.Nese,mos e dhashtë zoti,do të bëjë marrëvëshje për rrezimin e kësajë Qeverie në bashkpunim më Listën serbe( gjithmonë mendojë në Kryeministrin Haradinaj),atëhere jau pafshit hajrin të gjithë epiteteve negative të cilat ju kanë atribue presidentit dhë i atribuohën sot e kësajjë dite.Une,nuk mëndojë që ndonjeri nga ju,pozitë e opozitë keni”matare” (ato qëi kacavjerrën dashit)për nji kundërverje të ketillë ndaj Serbisë pa marrë parasyshë pasojat që do të ja kurdisë Evropa e mentalitetit të vjetër për ti gjunjëzue shqiptarët.

Ky vëndim,është shumë i rëndësishëm në këtë moment për ti tregue Serbisë,aleatve të sajë dhe Evropës se,Kosova mbrohët në pjesën veriore të vendit në kufirin e Berrjakës i cili është i pa luhatshëm për shekuj.

Edvin Kristaq Rama i cili tërë popullin e Kosovës e quajti gomar,sepse po ju kundërvehkan Sërbisë dhe planit ogurzi të tijë dhë Vuqiqit të përpiluar në Nishë,athere,zotëri Kryegomar i Shqipërisë,për fatëkeqësinë tëndë dhe adashit tëndë të Kosovës,nuk do të kalojë.

Zoti Kryeminister,falimnderimët dhë murënjohjët ma të mëdhja për këtë qendrim më të cilin edhe ja ndalët turrin ketijë monstrumi në krye të Kosovës,meqrast e ftojë popullin e Kosovës ti qëndrojë besnik ketijë vëndimi dhë të shprehë përkrahjën e pa rezervë dhe të paluhatshëm deri në realizimin e ketijë synimi-njohjen e Kosovës nga Serbia.

O popull, i qëndruat makinerisë vrastare të Hitlerit të Ballkanit Millosheviq,tani jemi shtet dhë ketë duhët ta tregojmë si popull.

Përndryshe,statuja e Millosheviqit e ngritur në qendër të Mitrovicës veriore si nji provokim dhe rikujtim ndaj masakrave ndaj popullit shqiptar,e cila,shume shpejtë duhët të largohët nga aty dhë,këtë statu le ta ndërtojnë në Serbi sepse është deshmi se qfare është populli serb.

Do të shtroja nji pyetje publike: Si do të ndihej populli Ebre po ti ndërtohët statuaja e Hitlerit në qëndër të Jerusalemit? Ma se pari ate nukdo ta lejonin Kurrë,e dyta,vetëm për nji tentim të tillë eventual,do të alaramohej e tërë bota.

Parlamenti i Republikës së Kosovës,duhët të sjellë vendime konform Kushtetutës dhe ligjeve të Kosovës ku,besojë së janë të rregulluara për përdorimin e simboleve,gjuhës,flamujve dhe monumentët tjera që e simbolizojnë shtetin dhë kombin.Kryqi disametra i gjatë përmidisë rrugës kryesore që eshtë nji provokim i radhës sepse,jo se është kryq që në kombin tonë i kemi të tri konfesionët fetare,por pse vetëm ai serb dhe jo ai musliman apo krishter(anipse i njejt,por të tri simbolët fetare).

Qellimi i Serbisë eshtë qe përmës grupeve kriminale,paramilitare,policore të të gjitha gjinive bashkë më fircat tjera teroriste ruse që sot e kësajë dite nuk u larguan nga veriu,dojnë ta mbajnë peng veriun dhë Kosovën duke pregatitur sqena,tybime provokuese dhë organizime destruktive për të krijuar ekcese duke vajtuar para Evropës dhe botës për “presionin” e shqiptarve ndaj serbve dhë “cungimin” e të drejtave të tyre që asnji komunitet pKicë në botë nuk gëzonë.

Ka shumë punë për tu berë,për këte,duhët perkushtim,vëndosmeri të paluhatshmë dhë respekt ndaj Qeverisë përderisa ajo e mbronë Republikën Kosovës të krijuar më sakrificat më të mëdhaja të popullit shqiptar.

Këte,ma në fundë duhët ta kuptojë Evropa nese na don në gjirin e saje,përndryshe,egzistojnë altërnativat tjeta shumë më shpresëdhënese.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...