Kopili Vuçiq na e la kopilin në Kosovën Veriore - Bota Sot
Kopili Vuçiq na e la kopilin në Kosovën Veriore

Opinione

Kopili Vuçiq na e la kopilin në Kosovën Veriore

Prof. Dr. Binak Maxharraj Nga Prof. Dr. Binak Maxharraj Më 14 dhjetor 2018 Në ora: 06:15
Aleksandar Vuçiq

Thonë, flitet dhe përflitet së Aleksandër Vuçiq është femijë kopil. U rritë u bë burrë duke punuar edhe si kamarier i kriminelëve Millosheviqi dhe Sheshel. U inkuadrua në partinë çetnike të Sheshelit, veproi aty, vrau dhe sakatoi aty, në shenjestër i kishte shqiptarët. Veproi ashpër, sepse të serbet ishte ajo thaënie se kush vret më shumë shqiptarë ai është më patriot. Por ai me shkuarjen e Sheshelit në Hagë, u nda nga ai dhe formoi parti te re. U gjend si u gjend por ai i fitoi të gjitha zgjedhjet në këto 10 vitet e fundit. Njëhërë u zgjodh si Kryeminister, e së fundi edhe President i Serbisë ku është edhe sot.

Derisa strukturat tona të pushtetit të rinj në Kosovë në krye me Hashim Thaçin nuk po bënin asgjë, nuk guxonin apo nuk donin, Veriu i Kosovës mbeti në mëshirën e askujt, pos të KFOR-it Francez por edhe të serbëve vendas, por më shumë ishin nga ata që dikur ishin kriminel lufte të cilët për çdo ditë hynin në Kosovë pa lejen e askujt, kur një mengjes u vu mexha të Ura e Ibrit. Aty u dukën edhe rojet e urës, ata ato ditë i përmblodhën shqiptarët në Jug, por disa edhe i vranë. Veriu ato ditë ishte teren i askujt, e kalëronte kush mbërrinte i pari,  si në përendimin e egër ma. Por aty, së shpejti filloi  “jeta krimineli” nga bosat e krimit serb, besa te lidhur edhe me disa shqiptarë e filluan kontrabandimin me çdo gjë pa u ndalë nga askush. Jeta kriminele, e kontrabandës vazhdonte, vinin dalloheshin dhe forcoheshin bosat e krimit, atje çdo gjë dukëj serbe e asgjë shqiptare po rreshqet veriu dalëngadalë.

Atje nuk kishte as zgjedhje të mirëfilleta, nuk kishte as regjistrim të popullisë për me pa se nga dreqi është dhe vjen aty. Ishin formuar atje
pasl luftës disa parti të vogla sebe, kryesisht nga serbët vendas. Duke e parë këtë situatë kopili i Beogradit Aleksandër Vuçiq e nuhati situatën dhe në mendje e kishte t'i realizonte idealet e të parëve të tij së Kosova është e jona, së Kosova gjithmonë ka qenë e Serbisë dhe u betuar se do do të jetë e jona. Ai për t'i amortizuar partitë e vogla minore vendasi e formoi të ashtuquajturën “Lista Sërpska” e cili ishte, është dhe fillon të jetë e tij, nën dirigjimin e tij nga Beogradi, sepse kështu mendonte së do t'i mbajë më mirë frerët e Kosovës. Dhe përdesisa ai e bën këtë Hashim Thaçi me komandantet e tij i knaqur  që e mori pushtetin i bënte sehire Vuçiqit derisa ai e shtrinte pushtetin në krejt Veriun. Vuçiqit ia forcoi pushtetin atje, solli aty banda kriminele që merreshin me vrasje dhe kontrabandë mallrash pa u frikësuar nga askush. Ai atje e zhvilloi sistemin paralel të arsimit nga çerdhet e deri në Universitet, e vuri sistemin e shëndetësisë, por i vuri edhe strukturat paralele të sigurisë, të cilat edhe sot e kësaj dite janë atje. Vuçiq vuri atje për vite me radhë pengesa dhe barikada deri te ura e Ibrit që të mos kenë mundësi të kalojnë shqiptarët.

Në të gjitha këto përvijime kriminele, politike që po zhvilloheshin nga tash kolegu i tij kopili Aleksandër Vuçiq, Hashim Thaçi i
jonë veç po këqyrte anash si huti nga zgura. As cik e as vërr me gojë me ba. Njëherë, kish pas pa në andërr dhe çohet vrik jerem e ia mësyn veriur me disa rosa e pata të tij, por e pagoi shtrenjtë e humbi policin Zymberi, por u desht me bisht bas bythe të këthehet mbrapshtë.  Ky Hashim Thaçi edhe diagolon me Vuçiqin, gjoja për disa marrëdhënie të mira, por në fakte të gjitha ato marrëveshje na dolën të këqija, në dëm të Kosovës të pariparueshme që për te gjitha këto ai se bashku me partinë e tij qe e përkrahë do të jep llogari para popullit.  Populli nuk ngutet, por nuk harron.

Këto ditë kur Hashim Thaçi e zateti Kosovën për muri me veprimet e tij nënçmuese ndaj Serbisë, Qeveria e Kosovës doli nga gjumi duke thaëë epo ku jemi?!I Hapi sytë, nuk ishte askund, ishte ne fund të pusit në të cilin e kishte sharruar Hashim Thaçi me sejmenët e tij. Qeveria vendosi ia qiti Serbisë 100% taksa për ta mbrojtur ekonominë e saj, për ta vënë njëfarë reciprociteti në qarkullimin e mallarave. Dhe Serbia plasi nga
inati.E lajmëroi Evropën dhe të përkedhelurën Mogherini e cila nga inati e uredhëroi Kosovën qe t'i heq taksat, por Kosva jo qe nuk i hjek taksat por këto ditë po e formon edhe ushtrinë e vet. Serbij u tranua nga inati, s'po ka se çka bën sepse këtë po e bëjmë me ndihmën e mikut tonë të madh Amerikës, pa te cilën Kosova nuk do te ishte kurr këtu ku është. Ajo ka filluar të kokoriset si gjelat aty rreth kufirit, por ajo e di fare mirë së lufta e saj me Kosovën ka përfunduar njëherë mirë e përgjithmonë, sepse vetem një tendtim ajo më nuk do të ekzistonte.

Por, sidoqoftë në këto ditë të përvijimeve të mëdha politike në Kosovë, kur po merren vendime të medha për Kosovën (shyqyr Zoti pa ndihmën e Thaçit) duhet të jemi shumë të kujdesshëm që të mos e provokojmë situatën sepse kopili Vuçiq ka sjellë kriminelë, grupe kriminelësh nga Serbia për ta provokuar situatën duke shkaktuar përleshje, por edhe ndonjë vrasje për t'ua lëne shqiptarëve fajin.

Mos u çuditni sëpse kjo ka ndodhë në te kaluarën por edhe tani. Po ua përkujtoj lëxuesve të mij atëherë kur në vitet e 90-ta lulëzonte nacionalizmi dhe shovenizmi serb i cili donte të gllabernte të terë ish Jugosllavinë deri sa edhe i bëri katër lufta që nga Sllovenia e deri në Kosovë, duke lëne pasë vetes gjenocid të paparë në Evropën modërne. Në situatën në të cilën gjendemi tani këto dite mbani kudes se Serbia mund të shkaktojë ndonjë incident për tua hedhur fajin shqiptarëve për t'ua nxirë fytyrën para botës. Po, po ata janë në gjendje që ta bejnë këtë. Ju kujtohet ai rasti në Gjilan kur njëfarë Martinoviqi ia rrasin vehes shishen në anus duke ua lënë shqiptarëve, ose kur ajo plaka  që ishte dhunuar atyre ditëve, ose ato fidanet në Istog që u bënë rrafsh me tokë brenda natës, ose përdhosja e shumë varrezave serbe nëpër Kosovë, për të gjitha këto ngjarje ishte i mbushur shtypi serb duke i akuzuar shqiptarët. Ngjarjet i patën efektët e tyre duke i njollosur shqiptarët, ani pse nuk shkoj shumë kohë u zbulua se i kishin bërë vet serbët.

Pra, serbët janë të gatshëm të bëjnë vepra makabre, e deri në vrasje, siç ishte rasti i Oliver Ivanoviqit të cilin e vranë vet serbët, bosat e krimit në Mitrovicë, vetëm pse ai nuk u shkoi përshtati “Listës Serbe” por edhe vet Presidentit Vuçiq për të cilin po dyshohet se ka dorë në të së bashku me vëllaui e tij. Të tillë janë serbet të pabesë, ata për shtetin e vet janë në gjendje të bëjnë çdo gjë bile edhe t'i vrasin fëmijët e tyre. Kjo edhe kishte ndoshë disa herë gjatë historisë së tyre, por rasti më i freskët është ai kur një prind në Serbi refuzoi të shkojë të luftojë në Kosovë, ai pa një pa dy e nxjerrë revolën dhe e ekzektuton në vend. Të tillë janë serbët, e tillë është fara e keqe e tyre, të cilëve bash neve shqiptarëve na ra hise të ballafaqohemi me ta.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat