Të dëmtuarit lëshojnë sallën, pasi prokurori tha se djali i tyre nuk ishte vrarë me dashje në Deçan

Peja

Të dëmtuarit lëshojnë sallën, pasi prokurori tha se djali i tyre nuk ishte vrarë me dashje në Deçan

Më: 16 mars 2021 Në ora: 10:44
Pamje nga seanca

Në seancën e sotme prokurori i rastit ka bërë ricilësimin e aktakuzës ku Shaban Gogaj akuzohej për vrasje të rëndë në Deçan, ndërsa prokurori e ka ricilësuar si vrasje nga pakujdesia.

Ky ricilësim i aktakuzës ndaj të akuzuarit Shaban Gogaj ka ngjallur reagime nga familjarët e viktimës, ku nëna, babai dhe bashkëshortja e të ndjerin lëshuan sallën, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Avokati i të dëmtuarit, Bajram Tmava tha se për këtë veprim do të njoftohet Prokuroria Speciale e Kosovës, pasi sipas tij ka pasur prova për vrasje të rëndë.

Deri te ky reagim erdhi pasi prokurori Agron Uka tha se nuk ishte argumentuar cilësimi juridik i vrasjes së rëndë.

“Nuk janë argumentuar faktet për kitë veprim “, tha prokurori Uka.

Ndryshe, këtë çështje penale fillimisht e ka përfaqësuar Prokuroria Themelore në Pejë, por me arsyetimin se ajo ka shfaqur njëanshmëri, kërkesë për përjashtimin e saj nga ky rast, kishte bërë mbrojtësi i të akuzuarit Gogaj, avokati Besnik Berisha, të cilën kërkesë e kishte aprovuar Prokuroria e Apelit.

Tashmë kjo lëndë është duke u përfaqësuar nga Prokuroria Themelore në Gjilan.

Sipas aktakuzës, së ngritur Prokuroria Themelore në Pejë, më 12 qershor 2019, e akuzon  të pandehurin Shaban Gogaj se më 23 shtator 2018, rreth orës 11:04, në Deçan, në rrugën “Luan Haradinaj”, përkatësisht në kompaninë “Gogaj AG”, me dashje e privon nga jeta Agonis Tetaj, dhe me këtë ka vënë në rrezik edhe jetën e të dëmtuarve Agzon Hadërgjonaj dhe Faruk Zukaj.

Sipas aktakuzës, pasi i pandehuri merr një telefonatë, nga e cila bisedë shihet se është dukshëm i acaruar dhe posa e përfundon këtë bisedë, i pandehuri nga karrigia e anës së majtë të banakut, kalon në një tjetër që gjendej në mes të banakut, lakohet dhe nxjerr nga sirtari i fundit në anën e djathtë të tij revolen e tipi “Beretta”, vendos karikatorin dhe e repeton të njëjtën, e merr në shenjë tani të ndjerin Tetaj.

Në aktakuzë thuhet se tani ndjeri në ato momente ishte në mes të dy dëmtuarve tjerë, dhe i pandehuri qëllon një herë në drejtim të tij dhe e kthen armën ku e kishte marr dhe menjëherë çohet nga karrigia, me ç’rast për pasojë i dëmtuari merr plagë në kokë, ku si rrjedhojë pëson vdekje të menjëhershme.

Në këtë rast, për armëmbajtje pa leje akuzohet edhe Isuf Cacaj, ku sipas aktakuzës, më 23 shtator 2019, rreth orës 14:50 në Deçan, në shitoren “Gogaj AG”, ka mbajt në pronësi armë dhe atë pistoletën e tipit “Bloë TR 92”, e kalibrit 9mm, e gjetur nga policia në sirtarët nën banakun e arkës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat