85 pacientë me koronavirus në Spitalin e Pejës, 13 në gjendje të rëndë

Peja

85 pacientë me koronavirus në Spitalin e Pejës, 13 në gjendje të rëndë

Më: 18 mars 2021 Në ora: 08:20
Spitali i Pejes

85 pacientë me koronavirus janë duke u trajtuar aktualisht në Spitalin e Pejës.

Në një komunikatë për media, ky spital ka bërë të ditur edhe gjendjen e këtyre pacientëve.

Në njoftim thuhet se 3 pacientë janë në respitator, 54 në oksigjenoterapi prej të cilëve 13 janë në gjendje më të rëndë.

Njoftimi i plotë:

85 pacientë janë duke u trajtuar aktualisht në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë me Covid-19. Sa i përket gjendjes së pacientëve: 3 pacientë janë në Respirator (CPAP), 54 pacientë janë në Oksigjeno terapi ndërsa nga këta 13 pacientë janë në gjendje më të rëndë, ndërsa 3 pacientë është shëruar gjatë 24 orëve të fundit.

Përndryshe gjatë 24 orëve të fundit në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë, 171 pacientë kanë marrë trajtim emergjent shëndetësorë, dhe nga këta 13 pacientë janë shtrirë për trajtim të mëtutjeshëm.

5 lindje kanë qenë dje në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë, të gjitha lindjet kanë qenë normale. Kanë lindur 5 foshnje, 2 të gjinisë mashkullore dhe 3 të gjinisë femërore.

260 pacientë kanë kryer analiza, që në total kanë bërë 3,698 analiza, ndërsa janë kryer 10 operacione. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat