​Ndalohen 7 zyrtarë për keqpërdorim detyre në Komunën e Pejës

Peja

​Ndalohen 7 zyrtarë për keqpërdorim detyre në Komunën e Pejës

Më: 11 gusht 2021 Në ora: 19:18
Foto ilustrim

Prokuroria Themelore në Pejë ka bërë të ditur se pas hetimeve nën dyshimet për keqpërdorim të detyrës zyrtare për ndërtimet e kundërligjshme, sot me urdhër të Prokurorit të Shtetit, janë ndaluar 7 persona të dyshuar për veprën penale keqpërdorim i pozitës zyrtare apo autoritetit zyrtar në Komunën e Pejës.

Prokuroria Themelore në Pejë në koordinim me Policinë e Kosovës, përkatësisht Njësitin për Krime Ekonomike dhe Korrupsion në Prishtinë, sot ka shoqëruar në stacionet policore përkatëse shtatë zyrtarët e dyshuar, të cilët pas intervistimit me urdhër të prokurorit të shtetit janë dërguar në ndalim 48 orësh.

Personat e ndaluar janë: A.K. – drejtor i Drejtorisë për Çështje Pronësore Juridike në Komunën e Pejës, M.N.- drejtor i Drejtorisë për Kadastër dhe Gjeodezi në Komunën e Pejës, M.B. – inspektor i ndërtimit në Drejtorinë e Inspektoratit në Komunën e Pejës, A.LL., zyrtar ligjor në Drejtorinë për Kadastër dhe Gjeodezi në Komunën e Pejës, O.K. ish-punëtor i Drejtorisë për Çështje Pronësore Juridike (i angazhuar ende në punë) në Komunën e Pejës, P.T. dhe P.B. (gjeodetë të licencuar nga Agjencia Kadastrale e Kosovës).

Prokurori i çështjes, brenda afatit ligjor do bëjë vlerësimin për kërkesat eventuale për sigurimin e prezencës se të pandehurve në procedurë penale. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat