Përshëndetet nisma Ligjore që ndalon mohimin e krimit fashis serb në Kosovë - Bota Sot
Përshëndetet nisma Ligjore që ndalon mohimin e krimit fashis serb në Kosovë

Politika

Përshëndetet nisma Ligjore që ndalon mohimin e krimit fashis serb në Kosovë

Nga: A.M Më: 19 prill 2019 Në ora: 16:21
Ilustrim

Analisti politik Leon Duhanaj, në një bashkëbisedim për “Bota sot”, e ka quajtur nismën ligjore që ndalon mohimin e krimeve të luftës të qëlluar dhe se është e patolerueshme që kushdo që ka oreks fashist të shkelë mbi dinjitetin e viktimave

“Nisma ligjore e cila synon të ndaloj mohimin e krimeve të luftës në Kosovë është shumë e qëlluar.

Për mendimin tim edhe pse është e vonuar duhet të bëhet sepse është e patolerueshme që kushdo që ka oreks fashist të shkelë mbi dinjitetin e viktimave”, ka thënë ai për “Bota sot”.

Ai mendon se pjesë e këtij ligji duhet të futet edhe ndalimi me ligj i fyerjeve që u bëhen figurave dhe vlerave dhe simboleve kombëtare

Image
Leon Duhanaj

“Pos kësaj mendoj që është tejet me rëndësoj që në kuadër të këtij ligji të duhet të jetë e amandamentuar edhe ndalimi me ligj i fyerjeve që u bëhen figurave dhe vlerave dhe simboleve kombëtare. Çdo fyerje, çdo mohim i sakrificës dhe vlerave të këtij kombi martir, duhet mbrojtur dhe sanksionuar me ligj”, ka përfunduar Duhanaj për “Bota sot”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat