Makolli: Interesi i shteti duhet të jetë mbi të gjitha - Bota Sot
Makolli: Interesi i shteti duhet të jetë mbi të gjitha

Politika

Makolli: Interesi i shteti duhet të jetë mbi të gjitha

Nga: D. B. Më: 24 prill 2019 Në ora: 17:33
Vesel Makolli

Askund në vendet demokratike një parti nuk e ka shumicën absolute për të qeverisur vet, e kjo është ana pozitive e demokracisë pasi që çdo here duhet të këtë koalicione për ta qeverisur vendin.

Kështu ka vlerësuar Sekretari i Përgjithshëm në AKR, Vesel Makolli i cili në një prononcim për “Bota sot” ka thënë se demokracia e thotë që shumica (edhe nëse është shumica e thjeshtë) me vetëm një votë më shumë, duhet të respektohet nga opozita dhe çdo vendim i marrë me shumicë të thjesht duhet të aplikohet.

“Kjo është normale për vendet demokratike por te ne që jemi një demokraci ende e brishtë, opozita zakonisht çdo veprim e bënë vetëm për interesa partiake për të krijuar kushte që para kohe të vinë në pushtet. Janë shumë normale kundërshtimet dhe kritikat e opozitës, se ajo është një lloj mbikëqyrëse e punës të pozitës dhe katalizator nxitës për një punë sa më azhure, efektive të qeverisë së saj. Momentalisht qeverisja e vendit është në suaza normale, Kuvendi është duke funksionuar dhe duke aprovuar ligjet dhe normat e tjera të nevojshme juridike. Po ashtu me disa raste kur vendimet është dashur të merren me 2/3 të votave, e që kanë qenë në interes të shtetit, opozita ju ka bashkëngjitur pozitës, çka është shumë normale pasi që interesi i shteti është mbi të gjitha. Pozita e respekton opozitën dhe çdo herë i ka parasysh dhe i merr në konsideratë çdo propozim apo vërejtje që ka bazë të mirëfilltë”, ka thënë Makolli.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...