Krasniqi: Deklaratat e Gjuriqit  janë popullsitë dhe propagandistike ndaj Kosovës - Bota Sot
Krasniqi: Deklaratat e Gjuriqit  janë popullsitë dhe propagandistike ndaj Kosovës

Politika

Krasniqi: Deklaratat e Gjuriqit  janë popullsitë dhe propagandistike ndaj Kosovës

Nga: D. B. Më: 15 maj 2019 Në ora: 16:59
Marko Gjuriq

Drejtori i të ashtuquajturës Zyre Serbe për Kosovën, Marko Gjuriq iu bëri thirrje të gjithë qytetarëve të veriut të Kosovës në komunat e Mitrovicës së Veriut, Zveçanit, Zubin Potok dhe Leposaviq që të dalin dhe të votojnë për kandidatët e Listës Serbe të dielën më 19 maj “dhe të kontribuojnë në mënyrë aktive unitetin me shtetin e Serbisë”.

Gjuriq tha se më 19 maj do të vendoset nëse komunat në veri të Kosovës do të jenë komuna serbe, nën kontrollin serb ose jo.

Ai u bëri thirrje të gjithë serbëve nga veriu i Kosovës që të mos lejojnë siç tha ai “që politikanë shqiptarë të realizojnë një plan të prishtë , se si të heqin dorë nga kontrolli serb këto katër komuna”.

Sipas tij, ideja e politikanëve shqiptarë është që t’i ndajnë dhe përçajnë serbët dhe t’i përdorin disa për të vendosur kontrollin e tyre.

Në zgjedhjet e së dielës në katër komunat veriore garojnë: Partia Demokratike e Kosovës, Lëvizja Vetëvendosje dhe Lista Serbe.

Politologu Faik Krasnqi ka thënë për “ Bota sot” se kjo deklaratë e Marko Gjuriqit, është në vazhdën e propagandës serbe ndaj shqiptarëve dhe Kosovës.

“Veriu i Kosovës popullohet me shumicë serbe. Lista serbe është partia më e fuqishme në Kosovë dhe ka elektoratin më të madh. Edhe sikur votuesit e kësaj liste mos të dalin në zgjedhje, dhe eventualisht ato komuna të fitohet nga partitë tjera serbe, prapë se prapë edhe serbët e partive tjera nuk u binden ligjeve të autoriteteve të Prishtinës. Prandaj deklaratat e Marko Gjuriqit i shoh si deklarata popullsitë dhe propagandistike ndaj Kosovës”, ka thënë politologu Krasniqi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...