“Ideja për shkëmbim territoresh ka vdekur në Berlin, e do të varroset me 1 korrik në Paris” - Bota Sot
“Ideja për shkëmbim territoresh ka vdekur në Berlin, e do të varroset me 1 korrik në Paris”

Politika

“Ideja për shkëmbim territoresh ka vdekur në Berlin, e do të varroset me 1 korrik në Paris”

Nga: D. RR Më: 24 maj 2019 Në ora: 22:19
Aleksander Vuçiq dhe Hashim Thaçi

Presidenti i Kosovës ka qenë shumë optimist se marrëveshja Kosovë-Serbi nën idenë për korrigjim kufijsh, do të ndodhë brenda këtij viti. Të bindur në arritjen e marrëveshjes ishin edhe disa zyrtarë të qeverisë së Kosovës nga radhët e PDK-së.

Analistët politikë mendojnë se marrëveshje me Serbinë nuk do të ketë gjatë këtij viti. Taksa dhe tensionet e vazhdueshme mes dy shteteve, janë arsyet që marrëveshja nuk do të nënshkruhet, thonë ata.

Njohësi i çështjeve politike, Sali Rexhaj thekson se Serbia nuk është e interesuar për marrëveshje, por për zhbërjen e Kosovës. Ai thotë se kur Serbia të ketë interes anëtarësimin në NATO dhe BE-së, atëherë mund të kemi një marrëveshje Kosovë-Serbi.

Me daljen e Thaçit dhe Ramës nga skena, mund të kemi një marrëveshje

Image
Sali Rexhaj

“Nuk mund të ketë marrëveshje Kosovë-Serbi, jo këtë vit po as në vitet e ardhshme. Serbia nuk është e interesuar për marrëveshje po për zhbërje të shtetit të Kosovës. Një marrëveshje Kosovë-Serbi do të arrihet vetëm nëse Serbia është e interesuar për anëtarësim në BE, po edhe në NATO. Pra, kur të del nga ndikimi i Rusisë. Kjo nuk ndodh aq shpejtë. Si dhe kur të hiqet kjo ide serbo-ruse për shkëmbim territoresh mbi baza etnike. Po mendoj kur të hiqen nga skena Rama e Thaçi. Kjo e kërkon një kohë bukur të gjatë”, thotë Rexhaj.

Në qeverinë e re s’ka vend për PDK-në

Teksa ka folur për premtimet që nuk i mban Thaçi, Rexhaj ka theksuar edhe që shkuarja e kësaj qeverie nuk do të paraqet ndonjë rrezik, sepse do të kemi një qeveri të re stabile pa PDK-në.

“Deklaratat e Thaçit nuk duhet marrë seriozisht, ai ka thënë se liberalizohen vizat në vitin 2012 si dhe njëmijë premtime tjera boshe në luftë për pushtet. Ky njeri e ka humbë rrugën në oborr dhe paraqet rrezik për shtetin e Kosovës. Sa i përket mocionit, ai është plotësisht legjitim. Rënia e kësaj qeverie nuk paraqet ndonjë rrezik, sepse në qeverinë tjetër nuk do të ketë vend për PDK-ën, dhe kështu hapet rruga për një qeveri stabile e cila ka për detyrë që t’i sanoj dëmet që Kosovës ja bënë Rama e Thaçi me ide për realizimin e Serbisë së Madhe, dhe legalizimin e pushtimit rus në Ukrainë e Gjeorgji. Ideja për shkëmbim territoresh ka vdekur në Berlin e do të varroset me një korrik në Paris. Tani duhet të largohen nga skena Rama e Thaçi dhe ata qe e përkrahen këtë ide, thellësisht të rrezikshme për shtetin e Kosovës dhe kombin shqiptarë në tërësi”, është shprehu ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...