Shahu tregon pse Brnabiç dhe kryeministrat serbë fyejnë shqiptarët - Bota Sot
Shahu tregon pse Brnabiç dhe kryeministrat serbë fyejnë shqiptarët

Politika

Shahu tregon pse Brnabiç dhe kryeministrat serbë fyejnë shqiptarët

Nga: G.B Më: 1 qershor 2019 Në ora: 14:15
Rexhep Shahu

Fushatë në rrjete sociale ka filluar nga politikanë e qytetarë, pas deklaratës së kryeministres serbe, Ana Brnabiç, e cila tha se “shqiptarët janë njerëz të dalë nga mali”.

Për këtë deklaratë Ministria e Punëve të Jashtme i ndaloi përgjithmonë hyrjen në Kosovë.

Lidhur me këtë, publicisti dhe ish gazetari i luftës, Rexhep Shahu mendon se si kryeministrja serbe Brnabiç, po ashtu dhe kryeministrat para saj, kanë fyer shqiptarët me qëllim që të rrinë në pushtet.

“Fyerja e kryeministrit-res serbe ndaj shqiptarëve është e radhës nga ata sepse fyerja e kryeministrave serbe ndaj shqiptareve është kali që ata shalojnë domosdo me mbetet në pushtet. I pari ose fyesi me i madh e poshtërues ndaj shqiptarëve është kryeministri serb Vlladan Gjeorgjeviq që shkroi librin Shqiptarët e Fuqitë e mëdha dhe i quajti shqiptarët me bisht. Të gjithë kryeministrat serbe i kanë sharë shqiptarët se është kusht të qëndrojnë në pushtet në Serbi”, ka vlerësuar ai.

Sipas tij, me këtë deklaratë ajo ka fyer veten dhe racën e saj inferiore, derisa shton se vendimet nga pala shqiptare ndaj saj, nuk e heqin atë fyerje.

“Me cilësimet e saj ndaj shqiptarëve si njerëz mali ajo para se të fyejë shqiptarët fyen veten dhe racën e saj inferiore pasi inferiorët fyejnë. Ajo veç tjerave vuan dyzimin e saj devijacionin fatkeq këtë sëmundje që përpiqet ta shfaqë si fat e privilegj prej zotit. Vendimet e ashpra nga pala shqiptare ndaj saj nuk e heqin fyerjen e saj. Ndoshta asaj i duhet bërë ndonjë ftesë nga ndonjë burrë shqiptar, eja në mal me shqiptarin që të bëhesh e të ndjehesh femër dhe ta shijosh mrekullinë e të ndjerit grua. Ajo e vuan këtë. Një femër që nuk ndjehet grua e nënë, pavarësisht racës, ajo bëhet përbindësh”, ka deklaruar Rexhep Shahu për “Bota sot”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...