Dy pika loti u panë në sytë e Ramush Haradinajt - Bota Sot
Dy pika loti u panë në sytë e Ramush Haradinajt

Politika

Dy pika loti u panë në sytë e Ramush Haradinajt

Nehat Shaqiri Nga Nehat Shaqiri Më 20 korrik 2019 Në ora: 19:37
Ramush Haradinaj

Me lot në sy Ramush Haradinaj ka paralajmëruar dorëheqjen e parevokueshme nga posti i kryeministrit të Republikës së Kosovës.

Haradinajn jemi mësuar ta shohim si njeri të fuqishëm, i cili çon pesha të rënda, burrë i patrembur dhe luftëtarë i denjë i UÇK-së, por kësaj radhe, e tradhtoi loti.

Pikat e lotit tashmë ish-kryeministri i Kosovës, i ka përdorur si dhimbje ndaj asaj që nuk do të vazhdojë më punën si kryeministër. Dhimbje më e madhe për të është paga të cilën ia rriti vetës aq sa dëshiroi. Dhimbje për të mund të jenë edhe ministrat e qindra këshilltarë e zëvendësministra që morën apo më mirë të themi me urdhër të Qeverisë zhvatën paranë publike pa e dhënë asnjë përgjegjësi morale e as penale!

Haradinajt i pikoi loti, në mënyrë që para publikut dhe votuesve të duket si hero! Por, hero nuk mund të bëhesh me dy pika loti e me qindra-mijëra keqpërdorime gjatë qeverisjes.

Haradinaj po mburret me taksë, e cila vetëm sa e ka rënduar gjendjen edhe ashtu të rëndë e të varfër në Kosovë.

Është befasuese edhe pas taksës 100%, produktet serbe të qarkullojnë në Kosovë me po të njëjtin ritëm, pa asnjë mungesë.

Taksa në vend që të ndalon dhe shtrenjton çmimet e produkteve serbe, ato mbesin të njëjta dhe për fat të keq, çmimet tjera e sidomos ato vendore u shtrenjtuan! Po si është e mundur kjo, vetëm qeveria e Ramush Haradinajt mund të jep një përgjigje të sakt.

Haradinaj në një anë mburrej me taksë, e në anën tjetër, nga pjesa e Kosovës veriore, kanë hyrë maune të tëra me produkte e mallra serbe të cilat pastaj kanë furnizuar të tërë Kosovën.

Po si është e mundur të ndodh edhe kjo, në të njëjtë kohë kur Qeveria e “shashtrisur” me vendosjen e taksës ndaj Serbisë lejon produktet e njëjta të qarkullojnë lirshëm në Kosovë? Qeveria vetëm rrugën paksa ua ka vështirësuar maunave, pra në disa pika kufitare e ka vendosur taksën e në disa tjera i ka lënë të hapura!

Edhe për këtë Qeveria e Haradinajt që po vazhdon pushtetin duhet me dhënë përgjegjësi?! Normalisht nëse ka ku të jap!

Anash kësaj, vazhdojmë të loti i Ramushit, të cilën e përdori për të u bërë përsëri hero i Kosovës, të paktën cilësime këto nga zyrtarët e partisë së tij. Si mund të jesh hero në kohën kur mijëra qytetarë për fajin e tyre, pra për fajin e kësaj dhe qeverive paraprake po e lëshojnë Kosovën si në kohën e kryekriminelit të Ballkanit, Sllobodan Millosheviq?

Pyetje kjo paska e rëndë për zyrtarët qeveritar dhe për vet Ramush Haradinajn, por që populli është shumë i interesuar për të ditë se çka po ndodhë me Kosovën, ku po na çojnë këta liderë politik e sidomos këta kryekomandantë që vetë e votuan Gjykatën Speciale e tash vajtojnë për votën e tyre?

Pas gjithë kësaj, loti i kryeministrit Haradinaj, është lot i dhimbjes për të, lot që ia këput shpirtin, lot që me dorën e vet votoi diçka që mund të dënohet nga Gjykata Speciale, edhe pse dy herë ka fituar ndaj Tribunalit të Hagës!

Megjithatë, loti i tij, rriti emocionet sidomos tek anëtarësia e AAK-së, e cila shpreson që me ndonjë taktikë, si vazhdimësi e taktikave te politikanëve të përfitoj përsëri në politikë!

Për fund, loti i Ramush Haradinajt nuk e amniston atë për keqpërdorimet, por as nuk do ta zbeh luftën e denjë të Ushtrisë Çlirimtare me ndonjë dënim eventual nga Specialja e cila tash akuzohet se është kundër UÇK-së, e pikërisht e votuar me presionin e Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së!

Çfarë koincidence ndodhë në Kosovë, në mëngjes presion, e në mbrëmje fillon vaji i cili mund edhe të mos përfundoj për dikë!

Tek e fundit, dikush është fajtor për vrasjet e shqiptarëve që kanë ndodhë gjatë luftës, por edhe pas përfundimit të saj!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...