Haradinaj po e shkelë kushtetutën pas dorëheqjes?! - Bota Sot
Haradinaj po e shkelë kushtetutën pas dorëheqjes?!

Politika

Haradinaj po e shkelë kushtetutën pas dorëheqjes?!

Nga: A.M. Më: 26 korrik 2019 Në ora: 14:22
Ramush Haradinaj

Edhe pse kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka dhënë dorëheqje, ai ka thirrur mbledhjen e qeverisë.

Njohësi i çështjeve politike dhe juridike, Blerim Burjani, ka thënë se vendimet e qeverisë në rënie nuk kanë validitet, kështu edhe e shpjegon edhe neni 95.5 i Kushtetutës.

“Kjo qeveri ka dhënë dorëheqje dhe nuk ka validitet me nxjerr asnjë vendim kjo e ka pas, kjo punë u krye me dorëheqje neni 95.5 e thotë qartë me dorëheqje të kryeministrit bie qeveria çdo veprim, mbledhje, nxjerrje vendimi është i pa ligjshëm”, ka thënë ai për “Bota sot”.

Image
Blerim Burjani

Po ashtu, ai është shprehur se PAN në një afat të shkurtër kohorë duhet të bëjë propozimin për mandatarin e ri.

“Kjo mund të bëhet shumë lehtë shqyrtim për gjykatën kushtetuese në afatin më të shkurtër kohor PAN duhet me u deklarua se nuk ka propozim tjetër për mandatar të ri, për këtë duhet të njoftohet presidenti dhe pastaj duhet të shpërndahet Kuvendi dhe të caktohen zgjedhjet e jashtëzakonshme në afat prej 45 ditëve”, ka deklaruar Burjani për “Bota sot”.

Për më tepër, Burjani ka potencuar se veprimet e kësaj qeverie janë të dëmshme juridikisht.

“Tentativa për të aktruar rolin e kryeministrit dhe ministrave është e dëmshme juridikisht është në kundërshtim me vullnetin demokratike të qytetarëve. Kjo qeveri e ka përfunduar misionin e vet”, ka përfunduar Burjani për “Bota sot” .

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...