Deputetja e LDK-së zbulon arsyen e dorëheqjes së Haradinajt dhe mos shpalljen e zgjedhjeve nga Thaçi - Bota Sot
Deputetja e LDK-së zbulon arsyen e dorëheqjes së Haradinajt dhe mos shpalljen e zgjedhjeve nga Thaçi

Politika

Deputetja e LDK-së zbulon arsyen e dorëheqjes së Haradinajt dhe mos shpalljen e zgjedhjeve nga Thaçi

Nga: G.B Më: 31 korrik 2019 Në ora: 19:50
Hashim Thaçi dhe Ramush Haradinaj

Së fundmi Ramush Haradinaj dha dorëheqje nga posti i kryeministrit për shkak të ftesës nga Gjykata Speciale.

Pati reagime të shumta, duke thënë se kjo nuk ishte arsyeja e vetme e dorëheqjes së tij.

Deputetja nga radhët e LDK-së, Besa Gaxherri mendon se ai mori shkas nga ftesa nga Specialja, por që e dinte se opozita do ta rrëzonte dhe me këtë akt u mundua të përfitojë politikisht dhe t’i ik shkarkimit.

Image
Besa Gaxherri

“Zotëri Haradinaj, mori shkas nga ftesa e Gjykatës Speciale për të dhënë dorëheqje por siç dihet për të gjithë opinionin, përveç se opozita ishte në proces e sipër duke përgatitur mocionin për shkarkimin e qeverisë edhe koalicioni PAN nuk funksiononte, mazhoranca pakicë në Kuvendin e Kosovës nuk kishte kuorum as për të filluar seancën pa opozitën, janë afër 70 pika të rendit të ditës të filluara e të pa përfunduara për shkak të mungesës së numrit të deputetëve të mazhorancës. Kuvendi me muaj të tërë është mbledhur vetëm për seanca të jashtëzakonshme apo urgjente nga opozita, shtuar kësaj përplasjet e përfaqësuesve institucional pra presidenti dhe kryekuvendari kundër kryeministrit. Si dhe presioni i faktorit ndërkombëtar, zt. Haradinaj shfrytëzoi rastin nga ftesa që ju bë nga Gjykata Speciale si i dyshuar dhe dha dorëheqje. Mendoj se me këtë akt ai u mundua të përfitojë politikisht dhe t’i ik shkarkimit”, ka thënë deputetja e LDK-së.

Sa i përket shkuarjes në zgjedhje pas dorëheqjes së Haradinajt dhe pse nuk po i thërret ato presidenti, Gaxherri ka thënë se zgjedhjet janë alternativa e vetme, sado që Thaçi po mundohet t’i ik këtij procesi.

“Pas kësaj dorëheqje zgjedhjet nacionale janë alternativa e vetme, sado që presidenti dhe PDK mundohen t’i ikin këtij procesi”, ka deklaruar Besa Gaxherri për “Bota sot”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...