Shpronësimi i LDK-së, kërkesë e anëtarësisë - Bota Sot
Shpronësimi i LDK-së, kërkesë e anëtarësisë

Politika

Shpronësimi i LDK-së, kërkesë e anëtarësisë

Idriz Zeqiraj Nga Idriz Zeqiraj Më 1 gusht 2019 Në ora: 18:26
LDK, foto arkiv

Kohë më parë, Isa Mustafa tha se "nënkryetarëve Agim Veliut e Lutfi Hazirit, u kam ofruar udhëheqjen e LDK-së!" Ai përjashtoi nga kjo mundësi nënkryetarin tjetër Haki Rugovën, edhe pse ka qenë i suksesshëm në drejtimin e komunës, madje në zgjedhjet paraprake, ka fituar pa balotazh. Ndërsa në zgjedhjet e fundit, dihet falsifikimi industrial i votave, nga partia-bandë e AAK-së. Megjithatë, LDK-së i mungoi guximi, për ta penalizua krimin dhe kriminelët.

Në ofertat për kryetarllëk, kryetari i dhunshëm, Isa Mustafa, dëshmon se partia është privatizuar, pronësuar dhe ai vendos për pronën e tij, LDK-në. Në këtë frymë u bënë edhe zgjedhjet partiake në shumë Nëndegë e Degë, riemërim, pa konkurrencë dhe votë e hapur, aklamative që zhvleftëson tërë procesin zgjedhor në Degë, komunë.

Centralizimi i pushtetit, kthim në monizëm

Kalaveshja me poste e një individi në Degë të LDK-së, në komunë, asfikëson, paralizon debatin, pamundëson konkurrencën, shmang mendimin alternativ, robotizon stafin rreth shefit. Sepse partia e privatizuar, tashmë, është pronë personale e shefit dhe ai sundon me kompetenca tej mbretërore. Këtu demokracia merr fund!

Pse duhet të jetë kryetari i komunës edhe kryetar i LDK-së të Degës dhe në shumë raste, edhe anëtar i kryesisë të LDK-së qendër apo nënkryetar i saj. Duke centralizuar pushtetin shtetëror dhe atë partiak, tek një njeri, shmang çfarëdo konkurrence, që ai të zëvendësohet përmes votës. Zakonisht, Presidenti Rugova ka praktikuar që kryetari i komunës të qëndrojë atje dhe jo të këtë angazhim shtesë në LDK-në qendër. Nuk është domosdo që kryetari i komunës, të jetë edhe kryetar i Degës të LDK-së. Ai mund të jetë profesionist në drejtim të komunës, por, mund të mos jetë fare i përshtatshëm për drejtimin e Degës të LDK-së aty. Veç kësaj, kur një qytetar i partisë tjetër, kërkon zgjidhjen e ndonjë problemi personal apo familjar, kur hynë në zyrën e kryetarit, nuk ndjehet mirë, sepse mendon se është në zyrën e kryetarit të partisë rivale.

Pse duhet të jetë kryetari i LDK-së, automatikisht, edhe kryeministër i vendit, ndërkohë, që mund të jetë profan, injorant për këtë. Këtë e dëshmoi edhe rasti i Ramush Haradinaj, i cili rrënoi buxhetin shtetëror, duke abuzuar paranë e popullit. Shpërdorimin enormë të parasë, për organizime festive e përkujtimore; për eksponentë të bandave të haraçit dje, sot trajner sportiv; e deri ke makro-vjedhja, nëpërmjet të shpërblimeve të "veteranëve" të rrejshëm, duke konsumuar edhe krimin e sigurimit të klientelës të përhershme elektorale. Kujtojmë Dr. Sali Berishën, asnjëherë nuk i dubloi postet kryetar partie dhe kryeministër. Megjithatë, ka qenë shumë i suksesshëm.

Stisja e frikës së ndarjes, stopim i reformave në LDK

Isa Mustafa, së fundi, kërkon dy vjet mandat shtesë, "për ta shpëtuar LDK-në nga ndarja!" Në fakt, ngulmohet që klani ta vazhdojë agoninë atrofizuese, stopimin e reformave, aq shumë të pritura nga anëtarësia dhe elektorati i LDK-së. Me gjithë dëmet e mëdha, që Isa Mustafa, me klanin e tij, i ka sjellur LDK-së, duke e mbajtur peng LDK-në, për 9 (nëntë) vite me radhë, anëtarësia, në veçanti dhe shqiptarët, në përgjithësi, prisnin një reflektim fisnik të atij me shokë: "Tërhiqemi nga çfarëdo pretendimi funksionesh në parti dhe mbështesim reformat, që duhet të ndërmerrë Kuvendi i 9-të Zgjedhor", - duhej të deklaronte Isa, në emër të klanit të tij besnik.

Dhe, kjo, njëherësh, do të ishte siguria më e madhe së Kuvendi do t`i zhvillojë punimet i qetë, duke shmangur të gjitha veprimet, thellësisht, moniste e kundra demokratike, duke favorizuar qeverisjen kriminale të PAN-it, brenda se cilës gravitojnë partitë-banda: PDK-e, AAK-a, Nisma, me bishtërat e tyre zvarranikë, që përdorën si kondomë, partiçkat e tipit të Pacollit me shokë.

Konsesnsuesi, si mundësi neutralizimi të klanorëve kerrieristë

LPK-ja, me oreksin për pushtet, zgjodhi dhunën vrastare para, gjatë dhe pas luftës. Edhe pas ndarjes të AAK-së, nga PDK-ja, veprimtarinë kriminale, vrastare, e vazhduan së bashku. Kuota e viktimave shtohej. Qendrat e Vendosjes Ndërkombëtare, gjithnjë e më shumë po i bindte propaganda serbo-sllave se "shqiptarët nuk dijnë të mbajnë shtet". Ibrahim Rugova ndërmori vendimin e dhimbshëm, siç e quajti Ai "sakrificë". Vendosi të bëjë koalicion me AAK-në, përkundër vullnetit të anëtarësisë, pasi ajo ishte e bindur se bandat e saj, me qendër në Gllogjan, kishin përgjakur Dukagjinin dhe më tej.

Pra, Ramushi, me banda, vriste për të ardhur në pushtet. Dhe, koalicioni që bëri kryetari Rugovë, i dha pushtet Ramushit, stopoi, në një masë, vrasjet serike. Megjithatë, vrasjet e dëshmitarëve të mundshëm dhe vrasjet tjera, si rrjedhojá e përçarjes dhe armiqësive të mbjella, ndër familje shqiptare vazhduan.

Problemin e ngjashëm e ka sot LDK-ja me Isa Mustafën dhe klanin e tij, të cilët kërkojnë legalizimin e pushtetit të tyre të pamerituar "ose e ndajmë LDK-në!" Pra, ndarjen e LDK-së, mund ta bëjnë vetëm karrieristët klanorë, të kryesuar nga Isa Mustafa. Kushtëzimi i tyre nuk mund të plotësohet, madje, për asnjë çmim. Sepse çdo vazhdim i sundimit të partisë nga ata, do të ishte rrënim, me fund, i LDK-së. Shkurt, e kanë tepruar me shumëçka dhe janë të papranueshëm, për anëtarësinë dhe më gjerë.

Megjithatë, një konsensues kompromisi mund të bëhet. Duke qenë se tre nënkryetarët e LDK-së, janë drejtues komunash, mund t`iu premtohet se do të jenë kandidatë edhe mandatët tjera, nëse ata do të jenë të suksesshëm, natyrisht, me mbështetjen e pa rezervë të LDK-së. Ndërsa për Isa Mustafën t`i rezervohet qenia anëtar kryesie dhe jo të "harrohet", siç bëri ai me Fatmir Sejdiun.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...