5 shtete mike kërkojnë vazhdimin e dialogut, kjo është arsyeja pse “kundërshtohet” kjo kërkesë

Politika

5 shtete mike kërkojnë vazhdimin e dialogut, kjo është arsyeja pse “kundërshtohet” kjo kërkesë

Nga: A.M. Më: 17 gusht 2019 Në ora: 17:13
Ilustrim

Është kërkuar që të vazhdohet dialogu Kosovë – Serbi. Këtë kërkesë e kanë bërë pesë shtetet mike të Kosovës, Franca, Gjermania, Italia, Britania dhe SHBA-të, të cilat kanë kërkuar që të fillohet menjëherë dialogu i udhëhequr nga Bashkimi Evropian.

Analisti politik, Blerim Burjani nuk pajtohet me këtë kërkesë, pasi që sipas tij, nuk do të duhet që të vazhdojë dialogu.

“Urgjent nuk mund të vazhdoje ky dialog, pa përfunduar zgjedhjet edhe qeveria e dal nga këto zgjedhje”, ka thënë ai për “Bota sot”.

Image
Blerim Burjani

Burjani ka theksuar se Kosova nuk është e përgatitur që të vazhdoj dialogun në këtë kohë.

“Kosova nuk është e pagatitur për këtë dialogë në këtë kohë, pra duhet konstituuar organe të reja demokratike”, ka përfunduar Burjani për “Bota sot”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat