“Thaçi është vështirë të përjashtohet nga dialogu”, ja arsyet - Bota Sot
“Thaçi është vështirë të përjashtohet nga dialogu”, ja arsyet

Politika

“Thaçi është vështirë të përjashtohet nga dialogu”, ja arsyet

Nga: A.M. Më: 21 shtator 2019 Në ora: 19:14
Hashim Thaçi

Kandidatja e LDK-së për kryeministre, Vjosa Osmani, ka deklaruar se roli i presidentit në marrëveshjen Kosovë-Serbi do të jetë ceremonial.

“Në momentin që Qeveria do të udhëhiqet nga unë, çështja e kufijve, e sovranitetit, absolutisht nuk do të arrij asnjë herë në tavolinën e Brukselit dhe në asnjë proces ku unë do të jem prezent. Presidenti do ta ketë vetëm një rol, dhe ai do të jetë roli në dekretimin final ceremonial të marrëveshjes e cila miratohet në parlamentin e Kosovës. Pra, nuk do të ketë rol tjetër, sepse Kushtetuta, nuk i përcakton rol tjetër”, ka thënë Osmani.

Lidhur më këtë deklaratë, analisti politik, Blerim Burjani, në një prononcim për “Bota sot”, është shprehur se pozicioni i presidentit varet nga koalicioni i ardhshëm qeverisës.

Image
Blerim Burjani

“Pozicioni i Thaçit varet nga koalicionet në të ardhmen, pra  i tërë procesi varet pas zgjedhjeve. Thaçi është vështirë të përjashtohet nga dialogu sepse është i vetmi njeri deri tash që të  gjitha opsionet i ka paraqit në tavolinë përderisa kandidatet tjerë kanë probleme të mëdha që të udhëheqin këtë dialog”, ka potencuar ai.

Gjithashtu, Burjani ka treguar se cili koalicion do të zgjidhë çështjen e dialogut.

“Gati s’ka njeri fare kredibiliteti për këtë temë, e as guxim, as LDK vetëm nuk mund të zgjidhe kurrë këtë problem. E nëse bëhet me VV, atëherë ky subjekt VV do të pengoj më shumë se sa do të zgjidhë këtë çështje, vetëm koalicioni LDK-PDK ka gjasa ta zgjidhë këtë temë”, ka përfunduar Burjani për “Bota sot”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...