Beso. Erdhi dita e ndryshimit! Votoni kundër atyre që tradhtuan kombin shqiptarë në paqe e liri! - Bota Sot
Beso. Erdhi dita e ndryshimit! Votoni kundër atyre që tradhtuan kombin shqiptarë në paqe e liri!

Politika

Beso. Erdhi dita e ndryshimit! Votoni kundër atyre që tradhtuan kombin shqiptarë në paqe e liri!

Nehat Shaqiri Nga Nehat Shaqiri Më 4 tetor 2019 Në ora: 15:45
Vjosa Osmani dhe Albin Kurti

Është dashur që të kalohen 20 vjet nga koha e luftës për t’i kuptuar dëmet e mëdha me të cilat kemi ngecur në çdo aspekt në Kosovë.

Kjo ngecje aq e madhe, është bërë pikërisht nga partitë e dala nga lufta e fundit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, e cila i doli përballë armikut gjenocidial Serbisë.

Megjithatë, lufta ishte një hap i madh, historik, ndoshta kthesa më e madhe e shekullit të kaluar, kur një grupacion i vogël, arriti të i dal përballë një artilerie mjaftë të madhe të Serbisë.

Protagonistët e luftës padyshim që janë heronjtë tanë, mirëpo këta heronj, jo të gjithë, por një numër i madh i tyre, pasluftës filluan një grupacion tjetër, e ky ishte politik.

Ata filluan të formonin parti politike të cilat edhe arrijnë qëllimin e tyre. Arritën të futën fuqishëm në skenën politike të Kosovës, madje shpejt i arritën edhe majat e shtetit, deri në postin më të madh atë të presidentit.

Kjo arritje e tyre, dhe kjo ngjitje e lartë e tyre, ishte kthesa tjetër e cila do të vë pik të zezë në historinë e Kosovës, kurdo që të shkruhet ajo.

Partitë politike të dala nga lufta, të cilët ende thirrën në luftën e lavdishme të UÇK-së, e shkatërruan shtetin e ri, i cili ende pa i hap sytë filloi të shembet.

Kjo shembje për të mos mjaftuar, filluan pretendimet që madje edhe tokën e fituar me gjakun e dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të ia falin Serbisë.

Krejt kjo është e pakuptimtë, kur dihet se politikanët e tanishëm, ata që kërkuan një hap të tillë, ishin edhe komandantë apo përfaqësues politik të UÇK-së.

Kjo është e tmerrshme për një popull! Kjo dëshmon qartë se ata që ishin përfshirë në luftën e lavdishme të UÇK-së, nuk ishin aty për të luftuar Serbinë, por ishin për qëllime të tjera, e ato qëllime 20 vjet më vonë dolën hapur, pra ishte tkurrja e Kosovës, apo më mirë të themi, ndarja e Kosovës.

Por këtë, e ndaluan patriotët e vërtetë shqiptar. Dhe ndarja e Kosovës nuk mund të ndodh, apo falja e territorit të Kosovës, tokës së larë me gjak nuk do t’i dhurohet Serbisë.

Tash, në prag të zgjedhjeve në Kosovë, qytetarët e kanë kuptuar se si duhet të ndodh ndryshimi. Ndryshimin e madh filloi ta bëj mërgata shqiptare, e cila veç ka zbarkuar në Kosovë për të votuar kundër së keqes.

Ata janë për ndryshime, sepse e shohin ndryshe Kosovën. Mërgata e cila miliarda ka derdhur në Kosovë, për ndërtimin e saj, nuk e duan këtë gjendje kaotike edhe pas 20 viteve. Ata si evropian të civilizuar, kaun vendosur të bëjnë revolucion në Kosovë. Kanë vendosur që partitë e dala nga lufta, të mos i lejnë më në pushtet. Ata nuk janë kundër komandantëve, por janë kundër keqpërdorimit të Kosovës, janë kundër që rinia e kësaj toke të migroj në perëndim për të siguruar një vend pune. Janë kundër që politikanët tanë kanë krijuar perandori, e qytetarët të jetojnë si sllavë pranë atyre perandorive. Mërgata jonë, duke i parë politikanët perëndimor që shkojnë vetëm në punë, me biçikleta, tramvaj po tren, kanë vendosur që politikanët e Kosovës, me xhipa të zinj, me shumë truproja të i qesin në pension të parakohshëm.

Andaj, neve nuk na mbetet tjetër përpos të besojmë! Erdhi dita e ndryshimit për Kosovën, erdhi dita e bërjes së shtetit, erdhi dita që migrimi të ndalet, e rinia të avancohet në Kosovë!

Vetëm me ndryshime, Kosova mund ta rikthej shpresën e humbur edhe tek fëmija. Qytetarët kanë vuajtur shumë, e kjo vuajtje duhet të ndalet medoemos. Me votë apo me mënyra tjera, por vuajtjet për shqiptarët duhet marrë fund.

Kështu që, shanset historike nuk vijnë shpesh, por tashmë e kemi momentin e duhur. Duhet të votojmë vetëm dy parti politike, LDK-në, apo LVV-në, e këto të dyja të bëhen bashkë për një bashkëqeverisje. Ndryshe, çfarëdo koalicioni pas zgjedhor tjetër që bëhet, për Kosovën do të jetë tradhti kombëtare.

LDK-LVV, apo LVV-LDK janë shpresa jonë, janë shpresa e rinisë, janë shpresa e familjeve shqiptare, janë shpresa e kombit shqiptar. Ndryshe, historia do ti mallkoj për tradhti, ashtu siç do t’i mallkoj qeveritë paraprake për largimin e të rinjve nga Kosova, për shkatërrimin e Kosovës dhe për pallatet e ndërtuar në emër të shtetit të së drejtës nga keqpërdoruesit e luftës dhe paqes.

Besoni popull! Votua juaj e drejt është votë kundër së keqes, dhe fillim i një dekate historike të re për Kosovën. Prandaj, erdhi dita për Kosovën dhe për gjithë shqiptarët!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...