Haziri: VV dhe LDK nuk kanë nevojë për Listën Serbe, siç ishte me qeverinë e PAN-it - Bota Sot
Haziri: VV dhe LDK nuk kanë nevojë për Listën Serbe, siç ishte me qeverinë e PAN-it

Politika

Haziri: VV dhe LDK nuk kanë nevojë për Listën Serbe, siç ishte me qeverinë e PAN-it

Nga: N.H Më: 9 tetor 2019 Në ora: 22:47
Albin Kurti dhe Vjosa Osmani

Nexhat Haziri, analist dhe njohës i zhvillimeve politike ka thënë se një koalicion mes LDK-së dhe VV-së nuk do të varet nga votat e Listës Serbe, ani pse bënë me dije se është kategori kushtetuese.

“Një koalicion në mes VV-së dhe LDK-së edhe nuk ka nevoje për Listën Serbe, pra nuk varet nga votat e tyre, por duhet të kihet parasysh se është kategori kushtetuese dhe kjo imponon që Lista Serbe të jetë pjesë e qeverisë së Kosovës të përbërë nga koalicioni VV-LDK, duke udhëhequr me një dikaster të qeverisë”, ka pohuar ai.

Sipas Hazirit, koalicioni VV-LDK nuk do të varet nga Lista Serbe dhe instruksionet që kjo e fundit i merr nga Beogradi, siç ishte me qeverinë e PAN-it.

“Se tani sa mund të funksionoj një ministri brenda qeverisë e cila nuk është pjesë e koalicionit qeveritar, kjo krijon një të panjohur që është paksa vështirë të thuhet tani në këtë moment. Por sido që të jetë, ajo që tashmë dihet qeveria e koalicionit VV dhe LDK, nuk do të varet nga Lista Serbe dhe instruksionet që kjo e fundit i merr nga Beogradi, siç ishte me qeverinë e PAN-it, e cila arriti të funksionalizohet vetëm pas bekimit që mori në Beograd”, ka shtuar Haziri.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...