Gana tërheq njohjen e Kosovës, Mehmeti tregon dy përgjegjësit kryesor të Kosovës - Bota Sot
Gana tërheq njohjen e Kosovës, Mehmeti tregon dy përgjegjësit kryesor të Kosovës

Politika

Gana tërheq njohjen e Kosovës, Mehmeti tregon dy përgjegjësit kryesor të Kosovës

Nga: D. B. Më: 13 nëntor 2019 Në ora: 16:03
Flamuri i Kosovës

Qeveria e Ganës ka vendosur që të tërheq njohjen e Kosovës si shtet të pavarur”, ka thënë të martën për AFP-në zëvendësministri i Jashtëm i këtij vendit, Charles Oëiredu. Ai tha se arsyet për këtë vendim i janë komunikuar Serbisë në një letër.

E në lidhje me këtë çështje analisti politik Faton Mehmeti ka thënë për “Bota sot” se kjo tërheqje e njohjes tregon për dështimin e madh të Kosovës.

Sipas tij, ky dështim ka ndodhur si pasojë e hapjes së negociatave të statusit me Serbinë, të cilat nga teknike Thaçi i ktheu ne politikë.

“Mendoj se kjo i ka dhënë Serbisë hapësirë të propagandoj se statusi i Kosovës ende nuk është zgjidhur. Madje në këtë logjikë duhet theksuar se ky është mesazh i keq për vendin që synon të integrohet në BE dhe mekanizmat tjerë. Por meqenëse nuk  ka kredibilitet tek politikanët tanë pasi në këtë rast dikush duhet të jep dorëheqjen e parë që duhet është Thaçi, pastaj edhe Pacolli të jep përgjegjësi. Duhet theksuar se Kosova ka dështuar në politikën e jashtme, por me shpresën se qeveria e ardhshme do të jetë me dinjitoze, duke parandaluar këtë trend negativ të tërheqjes së njohjeve”, ka thënë analisti politik Faton Mehmeti.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat