Flet Besa Gaxherri, tregon se çfarë saktësisht do të ndodh më taksën ndaj Serbisë - Bota Sot
Flet Besa Gaxherri, tregon se çfarë saktësisht do të ndodh më taksën ndaj Serbisë

Politika

Flet Besa Gaxherri, tregon se çfarë saktësisht do të ndodh më taksën ndaj Serbisë

Nga: Albulena Jahaj Më: 24 shkurt 2020 Në ora: 12:05
Besa Gaxherri

Qeveria e Kosovës ka paralajmëruar se taksa ndaj Serbisë mund të hiqet duke e zëvendësuar më reciprocitet të plotë. Shba ka qenë mjaft e çartë në kërkesën e saj sa i përket heqjen se taksës dhe kështu edhe vet Albin Kurti ka deklaruar se taksa do të hiqet.

Deri më tani qeveria e Republikës se Kosovës nuk ka dal më një qëndrim të prerë rreth taksës dhe vendosjes se reciprocitetit, por që kanë deklaruar se janë në konsultime me gjithë akteret e ktij procesi.

Besa Gaxherri deputete e Lidhjes Demokratike të Kosovës ka thënë për “Bota Sot” se taksa ndaj Serbisë do të pezullohet duke u zëvendësuar më reciprocitet.

“Koalicioni qeverisës i ka njoftuar votuesit e vetë para fushatës se do ta pezulloj taksen duke e zëvendësuar më reciprocitet.

Tani pas kërkesës se partnerit tonë shumë të rëndësishëm SHBA-së që mos ta vëmë në funksion reciprocitetin më arsyen që të ulemi në bisedime më Serbinë dhe ti mbyllim të gjitha çështjet e hapura deri në njohje nga Serbia” ka thënë Gaxherri.

Sipas deputetes Gaxherri, koalicioni qeverisës VV-LDK është duke i kryer konsultat më të gjithë akterët e këtij procesi dhe shumë shpejt do të dalim më njoftim për qytetaret e vendit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat