Deklarata e Kurtit për Rusinë të merret seriozisht

Politika

Deklarata e Kurtit për Rusinë të merret seriozisht

Nga: A.M. Më: 23 maj 2020 Në ora: 12:54
Albin Kurti

Njohësi i çështjeve të sigurisë, Hajrullah Tërnava, në një prononcim për “Bota sot” e sheh të arsyeshëm deklaratën e kryeministrit Kurti, pasi që sipas tij, në këtë situatë të cilën gjendet vendi duhet të merret seriozisht.

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në këtë situate në të cilën gjendet Kosova, e duke e pasur parasyshsituatën e pandemisë në tërë botën, është e kuptueshme që të jetë i brengosur për politikat që po zhvillohen në botë, e posaçërisht në Ballkan, e kur dihet se edhe ai si Kryeministër, është në një situatë të vështirë dhe tëpalakueshme. Tani ai është Kryeministër në kryerjen e detyrës, sepse nuk ju lejua që ta kryej mandatin e Kryeministrit më shumë se 50 ditë, nga të gjitha partitë si ato në opozitë dhe LDK që ishte në koalicion që për opinion ishte një befasi, prandaj ai gjendet në situatë të tillë qëduhet në mënyrëpermanente ti kryej detyrat dhe obligimet e tija, dhe njëherit tëpërqendrohet në sigurinë e shtetit, dhe ti udhëheq ato politika tësuksesshme edhe në këto rrethana tëvështira sikur i përshkrova. Duke i marre parasysh rrethanat në të cilën gjendet tani Kosova, edhe kjo e thënë e Albinit duhet tëmerret seriozisht, sepse situata e zhvillimeve të bisedimeve vitet e fundit mes Kosovës e Serbisë, e që i dimë si popull që jemi në rrjedha, dhe dyshojmë në këto bisedime herë publike e herë të fshehta të dy Kryetarëve Aleksander Vuçiqit dhe Hashim Thaçit, e që janë përmendur variante të ndryshme për shkëmbime të territoreve mes këtyre dy shteteve, e që edhe ndërmjetësuesi amerikan Grenelli ishte më shumë në anën e shkëmbimeve tëterritoreve, e që bëhet fjalë për veriun e Kosovës me katër (4) komuna, kurse në tëkundërtën u përmendkebashkëngjitja e disa fshatrave të Preshevës dhe Bujanovcit Kosovës”, ka thënë ai për “Bota sot”.

Për me tepër, ai është shprehu se mund të pritet ajo çfarë po e preokupon Kryeministri në detyrë, sepse të freskëta janë tentimet e tilla tëgrusht-shtetit të pasuksesshëm si në Maqedoni dhe në Mal të Zi.

BE në krye me Gjermaninë, Francën dhe Anglinë janë rreptë kundër shkëmbimeve territoriale, por me që tani Rusia donë të jetë e pranishme në këto ndërmjetësime sikur Amerika, BE po e refuzon ashpër marrjen pjesë tëndërmjetësimit tëRusisë, prandaj mund të pritet ajo çfarë po e preokupon Kryeministri Albin Kurtin, sepse të freskëta janë tentimet e tilla të grusht-shtetit të pasuksesshëm si në Maqedoni po ashtu edhe në Mal të Zi. Sikur të ishte një tentim i tillë i suksesshëm i Rusisë në ato shtete që i përmendëm, ajo do ta forconte dominimin e saj në Ballkan përmes Serbisë dhe dotë kishte edhe tjera grusht- shtete edhe në tjerat shtete fqinjë, dhe do ta arsyetonte invazimet që i ka bërë të disa shteteve në Azi, si me Ukrainë -Krimen, Moldavinë, Gjeorgjinë,etj”, ka potencuar Tërnava.

Por, ai shton se gjasat janë më të vogla të ndodh një grusht-shtet në Kosovës për shkak të sigurisë së.

“Duke e pasur parasysh sikur i përmendagrushte- shtetet e pasuksesshme tëfqinjëve tonë, gjasat që me ndodh edhe tek ne njëgrusht-shtet i tillë, janë minimale, sepse këtusigurinë e territorit të shtetit tonë e garanton KFOR-i me NATO -në, e që këtë mirë e ka të qartë edhe Rusia, sepse njëtentim i tillë do të thotë një luftë e re botërore, e kur tani dihet se Kosova e ka edhe ushtrinë e saj FSK dhe policin, AKI dhe shërbimet tjera shtetërore, dhe njohjet e pavarësisë nga 116 shtete të botës me konfirmimin e Pavarësisë nga GJND”, ka deklaruar  Tërnava për “Bota sot”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat