VV merret sërish me Grenellin, ia kundërshton teorinë për marrëveshjen ekonomike

Politika

VV merret sërish me Grenellin, ia kundërshton teorinë për marrëveshjen ekonomike

Më: 10 shtator 2020 Në ora: 15:11
Foto ilustrim

 14:44 | 10 Shtator 2020

Vetëvendosja ka mbajtur sot një konferencë për media, në të cilën sërish ka folur për marrëveshjen e 4 shtatorit në Uashington.

Nënkryetari i VV-së, Besnik Bislimi duke folur para mediave tha se teoria e emisarit special të SHBA-ve për dialogun, Richard Grenell se ekonomia do të çojë në zgjidhjen e çështjeve ekonomike, nuk qëndron, shkruan lajmi.net

“Nuk ekziston asnjë studim i vetëm që zgjidhjen e raporteve mes Kosovës dhe Serbisë e sheh tek ekonomia. Serbia ka gëzuar qasje në tregun e lirë të Kosovës duke dëmtuar bizneset kosovare. Serbia ka tentuar që resurset e pasura të Kosovës t’i bëj pjesë të dialogut”, tha ai.

Sipas tij, marrëveshja e arritur më 4 shtator, e prek vetëm në margjina ekonominë, dhe se Kosova e rëndon edhe më shumë situatën e saj.

“Problemi Kosovë-Serbi nuk ka qenë i ndikuar nga problemet ekonomike dy-palëshe. Zotimi që Hoti nënshkroi, vetëm në margjinë e prekin ekonominë. Kosova e rëndon edhe më shumë situatën e furnizimit me ujë. Shumë dëm për ekonominë e Kosovës, dhe përfitime për palën serbe. Këto zotime e largojnë Kosovën edhe më tej nga zgjidhja me Serbinë”, ka thënë ai.

Ndryshe, kreu i VV-së, Albin Kurti para disa ditësh tha se nëse partia e tij vjen në pushtet, nuk do ta respektojë marrëveshjen.

Menjëherë më pas, atij i erdhi një reagim i ashpër nga Richard Grenell, i cili tha se ai ka qenë gjithëherë kundër SHBA-ve dhe presidentëve të saj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat