Arrestimet nga Specialja, hulumtuesi britanik paralajmëron trazira në Kosovë

Politika

Arrestimet nga Specialja, hulumtuesi britanik paralajmëron trazira në Kosovë

Arbnore Zhushi Nga Arbnore Zhushi Më 14 nëntor 2020 Në ora: 19:56
Hulumtuesi britanik, Aidan Hehir

Hulumtuesi britanik, Aidan Hehir, ka thënë se ndjekja penale e ish-anëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, për krime të pretenduara të kryera gjatë luftës në Kosovë, duhet të trajtohet me ndjeshmëri.

Duke folur për gazetën “Bota sot”, hulumtuesi i marrëdhënieve ndërkombëtare në Universitetin e Westminster, ka thënë se suksesi i Gjykatës Speciale, varet shume nga fakti nëse shoqëria shqiptare e Kosovës i percepton Dhomat e Specializuara si të ligjshme.

“Ndjekja penale e ish-anëtarëve të UÇK-së për krime të pretenduara të kryera gjatë luftës me Serbinë është një çështje shumë emocionuese dhe potencialisht nxitëse. Duhet të trajtohet me ndjeshmëri nëse do të trajtohet me sukses, dhe varet shumë nga fakti nëse komuniteti shqiptar i Kosovës i percepton Dhomat e Specializuara si të ligjshme”, ka deklaruar Hehir.

Ai nuk ka përjashtuar implikime negative në procedurat e Gjykatës, duke thënë se në mungesë të legjitimitetit popullor, vendimet e Speciales mund të hidhen poshtë ose mund të ketë edhe trazira.

Sipas tij, Specialja nuk e ka mbështetjen e shumicës në Kosovë.

“Dëshmitë e deritanishme sugjerojnë se përkundër programit për informim të Gjykatës, ajo nuk mbështetet nga shumica në Kosovë. Kjo do të ketë implikime potencialisht negative në procedurat e Gjykatës; në mungesë të legjitimitetit popullor, vendimi i Gjykatës lehtë mund të hidhet poshtë si i njëanshëm dhe / ose politik dhe kështu ato potencialisht mund të ndezin trazira shoqërore. Fakti që Serbia është perceptuar gjerësisht brenda Kosovës se "ka ikur" me shumicën dërrmuese të krimeve të kryera në Kosovë do t'i shtojë më shumë flakë këtij zjarri”, është shprehur hulumtuesi britanik.

Ai ka pyetur se pse Kosova është detyruar të ndërmarrë këtë proces të dhimbshëm.

“Për më tepër, duhet të pyesim veten pse Kosova po detyrohet të ndërmarrë këtë proces të dhimbshëm kur ata që e shtyjnë atë ta bëjnë këtë - të tilla si SHBA, Britania e Madhe dhe Franca - kanë refuzuar me vendosmëri të shlyejnë krimet e ndryshme që ata kanë kryer historikisht kundër kundërshtarëve vendas dhe kundërshtarëve të huaj në të gjithë botën”, ka deklaruar për “Bota sot” Aidan Hehir./BS

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat