Ironizon Daçiqi: Kjo është vetëm uvertyrë, do të ketë flamuj shqiptarë nga Maqedonia V. deri në Mal të Zi

Politika

Ironizon Daçiqi: Kjo është vetëm uvertyrë, do të ketë flamuj shqiptarë nga Maqedonia V. deri në Mal të Zi

Nga: B.S. Më: 27 nëntor 2020 Në ora: 11:28
Shaip Kamberi me flamurin shqiptar në Kuvendin e Serbisë

Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Daçiq, ka deklaruar se shpalosja e flamurit shqiptar në parlamentin serb ishte një "provokim i qëllimshëm" nga deputeti Shaip Kamberi.

Daçiç aktin e Kamberit e sheh si një "uverturë" për Ditën e flamurit shqiptar, e cila shënohet më 28 nëntor, dhe ai flamur, siç thotë ai, do të shpaloset nga Maqedonia e Veriut në Mal të Zi.

"Jam i kënaqur që Kamberi vendosi edhe flamurin e Serbisë, sepse ai rrallë e bën këtë. Por, në një farë mënyre, kjo është një" uverturë "për Ditën e flamurit shqiptar, të cilin të gjithë do ta shpalosin, nga Maqedonia Veriore në Mal të Zi," tha Daçiq TV-në Prva, transmeton B92.

Ai deklaroi se ka pak deputetë të opozitës në përbërjen aktuale të Kuvendit dhe se Kamberi është në një farë mënyre udhëheqësi i opozitës në parlament, gjë që, siç thotë ai, po e përdor në mënyrë që secili prej veprimeve të tij të jetë “relativisht provokues” për t’u vërejtur në publik.

Daçiqi tha se deri më tani ai është përpjekur të jetë tolerant dhe efikas në udhëheqjen e seancave parlamentare dhe se nuk ka bërë asnjë vërejtje deri dje, por ai beson se deputeti nga Bujanoci "ekzagjeroi" këtë herë.

"Nuk kam tolerancë kur shkelen rregullat e procedurës dhe rendi themelor në parlament, në të cilin nuk lejohen të valëviten flamuj të partive dhe flamuj të vendeve të huaja," nënvizoi Daçiq.

Siç tha ai, legjislacioni që përshkruan se cilët flamuj mund të përdoren nga pakicat kombëtare është çështje krejtësisht e ndryshme. "Nëse dikush ka një problem me këtë, le të kërkojë ndryshime në ato ligje dhe të mos provokojë kështu," tha Daçiq.

Të enjten, deputeti Shaip Kamberi kërkoi ndryshime në Ligjin për të drejtat dhe liritë e pakicave kombëtare, dhe në "mbështetje të kësaj" vendosi flamurin e Shqipërisë në bankën parlamentare para tij, por me insistimin e kryetarit të Parlamentit u desh ta hiqte.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat