NATO-ja e vendosur të ndihmojë vendet e Ballkanit Perëndimor; flitet edhe për Kosovën

Politika

NATO-ja e vendosur të ndihmojë vendet e Ballkanit Perëndimor; flitet edhe për Kosovën

Nga: B.S. Më: 30 nëntor 2020 Në ora: 12:33
Selia e NATO-s

Sipas dokumentit, të cilin e ka parë EURACTIV-i, axhenda do të përfshijë gjithashtu mënyrën për ta bërë Aleancën e Atlantikut të Veriut edhe më të fortë për t'u përballur me sfidat e dekadës së ardhshme dhe më gjerë.

Axhenda kornizë thotë se NATO e sheh të ardhmen e Ballkanit Perëndimor në bashkëpunimin dhe integrim euro-atlantik për ata që dëshirojnë ta bëjnë këtë dhe është i vendosur të ndihmojë vendet në rajon të zbatojnë reformat për të mirën e qytetarëve të tyre, pavarësisht nëse duan apo jo të bashkohen me Aleancën ose jo.

Kjo, siç thuhet, nuk është rrugë e lehtë dhe kërkon përkushtim real dhe progres real në reformat dhe pajtimin, por, shtohet, kjo mund të bëhet, siç ka treguar Maqedonia e Veriut.

Kjo është arsyeja pse të gjithë udhëheqësve në rajon u kërkohet të tregojnë përkushtim ndaj reformave dhe pajtimit.

Lidhur me Kosovën, axhenda kornizë e takimit thotë se "NATO-ja është plotësisht e përkushtuar në sigurinë e Kosovës", që e vlerëson rregullisht misionin e tij të KFOR-it në Kosovë dhe se të gjithë aleatët bien dakord që ajo të mbajë forcën aktuale prej 3,500 ushtarëve.

Ai shtoi se KFOR-i do të vazhdojë të sigurojë mjedis të sigurt dhe lirinë e lëvizjes për të gjitha komunitetet në Kosovë, në përputhje me mandatin e KB-së.

NATO, thuhet më tej, do të mbështesë fuqimisht vazhdimin e dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës me ndërmjetësimin e BE-së. Kjo, shtoi ai, është thelbësore për Beogradin dhe Prishtinën dhe për paqen dhe sigurinë rajonale.

Thuhet edhe se KFOR-i po ndihmon komunitetet lokale për të luftuar epideminë e koronavirusit, duke përfshirë donacionet dhe shpërndarjen e pajisjeve mjekësore dhe mbrojtëse, si dhe ushqimeve dhe veshmbathjeve, dhe duke siguruar mbështetje logjistike për dhurimet nga anëtarët dhe partnerët e NATO-s.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat