Agjencia italiane thotë se kjo parti do t’i fitojë zgjedhjet në Kosovë me 41%, ja si e përshkruan Albin Kurtin

Politika

Agjencia italiane thotë se kjo parti do t’i fitojë zgjedhjet në Kosovë me 41%, ja si e përshkruan Albin Kurtin

Nga: A.Zh Më: 9 janar 2021 Në ora: 15:52
Albin Kurti

Agjencia italiane e lajmeve ANSA, i ka kushtuar një artikull ngjarjeve poliktike në Kosovë. Agjencia ka cituar sondazhin e kryer nga Instituti PiPOS, duke raportuar se partia e ish-kryeministrit Albin Kurti (Lëvizja Vetëvendosje), do të fitojë 41.10% të votave në zgjedhjet e reja, përcjell Bota sot.

Sipas sondazhit, e dyta do të dalë Partia Demokratike e Kosovës me 20.80 % të votave, ndërsa Lidhja Demokratike e Kosovës do të jetë në vendin e tretë.

ANSA e përshkruan Kurtin si një nacionalist dhe anti-serb, duke përmendur edhe metodat me të cilat LVV-ja ishte përpjekur të ndalonte miratimin e masave, të cilat i konsideronte në kundërshtim me interesat kombëtare.

Shkrimi i plotë i ANSA-s:

Në Kosovë, ku zgjedhjet e parakohshme parlamentare do të mbahen më 14 shkurt, një sondazh i parë favorizon Lëvizjen Vetëvendosje (në opozitë) të ish-kryeministrit Albin Kurti, me 41.10% të votave. Ajo do të ndiqet nga Partia Demokratike e Kosovës (PDK) e ish-presidentit Hashim Thaçi, me 20,80%. Në vendin e tretë, është Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) e kryeministrit në largim Avdullah Hoti.

Sondazhi i opinionit u krye nga Instituti PiPOS, siç raportohet nga mediat rajonale.

Albin Kurti është në pozicione nacionaliste dhe fuqimisht anti-serbe, i njohur për iniciativa ekscentrike dhe spektakolare si ajo e muajve të fundit për të përhapur gaz lotësjellës në sallën e parlamentit disa herë për të parandaluar miratimin e masave që konsiderohen në kundërshtim me interesat kombëtare të Kosovës.

Zgjedhjet e reja të hershme në Kosovë erdhën pas një vendimi nga Gjykata Kushtetuese e cila, duke pranuar një apel të Vetëvendosjes, kohët e fundit zhvleftësoi Qeverinë Hoti, e cila ishte formuar në parlament më 3 qershor.

Në fakt, gjyqtarët e konsideruan të pavlefshëm votën vendimtare të një deputeti, i dënuar së fundmi për korrupsion. Kjo nuk lejohet me ligj. Kryetarja e Parlamentit Vjosa Osmani, e cila mori detyrën e kreut të shtetit pas arrestimit të Thaçit në nëntor për krimet e luftës të UÇK-së, thirri zgjedhjet e parakohshme më 14 shkurt./BS

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat