I doli në mbrojtje kriminelit Millosheviҫ, vdes avokati Ramsey Clark

Politika

I doli në mbrojtje kriminelit Millosheviҫ, vdes avokati Ramsey Clark

Nga: H.O. Më: 12 prill 2021 Në ora: 09:15
Ramsey Clark

Ramsey Clark, oficeri i lartë i zbatimit të ligjit në SH.B.A. u bë avokat për të mbrojtur figura kaq të shmangura si Saddam Hussein, Slobodan Millosheviç dhe Omar Abdel-Rahman, kleriku egjiptian i dënuar për planifikimin e sulmeve terroriste në SH.B.A., ka vdekur në moshën 93 vjeç, transmeton Bota sot.

Klark këshilloi Millosheviçin, udhëheqësin serb të akuzuar për gjenocid në Kosovë. Millosheviç vdiq nga një sulm në zemër në vitin 2006 para se të përfundonte gjyqi.

Ai vdiq më 9 prill në shtëpinë e tij në New York, sipas New York Times, duke cituar mbesën e tij Sharon Ëelch.

Dikur një anëtar pedigre i themelimit të Partisë Demokratike, Clark u bë një kritik i njohur ndërkombëtarisht i politikës së jashtme të SHBA dhe sistemit amerikan të drejtësisë. Ai shpesh thoshte që SHBA “demonizoi” armiqtë e saj, duke e bërë të vështirë për ta që të mbroheshin në gjykata të ligjit dhe opinionit publik. Ata ishin të pandehurit që i tërhoqën vëmendjen.

"Nëse nuk ngriheni në çështjet më të vështira, jeni të pavlefshëm", tha ai për Times në 1991. "Rastet e lehta janë të lehta".

Presidenti Lyndon Johnson në 1967 e quajti Clark Prokuror të Përgjithshëm të Sh.B.A, post që babai i tij, Tom C. Clark, e kishte mbajtur dy dekada më parë. Për të shmangur një konflikt interesi, plaku Clark u tërhoq si gjyqtar i Gjykatës së Lartë të SHBA në mënyrë që djali i tij të bëhej prokuror i përgjithshëm.

Ai gjithashtu kundërshtoi dënimin me vdekje dhe mbështeti të drejtat më të gjera për të pandehurit kriminalë, shenja të hershme të drejtimit që do të merrte karriera e tij pasi ai shkoi në një praktikë private në Neë York City në vitet 1970.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat