‘Ҫmendet’ Serbia, Amerika po e armatos Kosovën, ky është armatimi që kanë

Politika

‘Ҫmendet’ Serbia, Amerika po e armatos Kosovën, ky është armatimi që kanë

Nga: H.O. Më: 7 qershor 2021 Në ora: 09:20
Ilustrim

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, vizitoi automjetet ushtarake amerikane rezistente ndaj minave, të cilat mbërritën në muajin prill. Pastaj, në profilin Twitter të Ambasadës Amerikane në Kosovë, u njoftua se ushtria amerikane siguroi trajnimin e shoferit dhe njohjen me njëri-tjetrin në një automjet të blinduar të sigurisë, shkruajnë mediat serbe.

Armatosja e Ushtrisë së Kosovës vjen në një kohë kur sulmet ndaj faltoreve serbe në Kosovë po bëhen më të shpeshta, si dhe spekulimet se do të ketë më pak ushtarë të KFOR-it.

Ka pasur shumë bisedime më parë për armatosjen e Kosovës, dhe është e qartë se, me pëlqimin e heshtur të Perëndimit, përveç Rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, po krijohet një forcë e armatosur në rritje. Vendimi i parlamentit për të formuar ushtrinë e Kosovës.

Ishte spekuluar se shqiptarët paguanin Gjermaninë rreth 170 milion euro për blerjen e armëve, pajisjeve dhe trajnimit të pjesëtarëve të FSK-së, si dhe se ata donin të merrnin pushkë automatike G-36 ("Heckler dhe Koch") dhe "Leopard 2" tanket, të cilat Prishtina më vonë i mohoi. Në kazermat e tyre, ata kanë një "otokar cobra" - një automjet i blinduar i zhvilluar nga kompania turke "Otokar" dhe i vënë në përdorim operacional në 1997.

Prishtina ka negociuar për vite me radhë për prokurimin e sistemeve raketore, helikopterëve, megjithëse forcat në Kosovë lejohen të armatosen me armë të lehta. Na lejohet të kemi vetëm 2,500 ushtarë aktivë dhe 800 trupa rezervë dhe aktualisht ka më shumë se 5,000 të tillë./Bota sot

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat