Ish-diplomati britanik paralajmëron: Tri gjërat që do t’i bëjë Kosova nëse Serbia s’e respekton marrëveshjen për targat

Politika

Ish-diplomati britanik paralajmëron: Tri gjërat që do t’i bëjë Kosova nëse Serbia s’e respekton marrëveshjen për targat

Nga: A.Zh Më: 6 tetor 2021 Në ora: 20:40
Timothy Less, ish-diplomat britanik në Bosnje e Hercegovinë

Ish-diplomati britanik në Bosnje e Hercegovinë Timothy Less, ka komentuar marrëveshjen e arritur mes Kosovës dhe Serbisë me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, për targat e automjeteve.

Duke folur për gazetën “Bota sot”, Less konsideron se Qeveria e Kosovës nuk arriti të përdorte çështjen e targave të automjeteve për të pohuar autoritetin e saj në veriun e Kosovës.

Sipas Less, çështja është kthyer në status quo.

“Vlerësimi im është se, në ekuilibër, rezultati është një fitore për Serbinë dhe një humbje për Kosovën. Qeveria në Prishtinë donte të përdorte çështjen e targave të automjeteve për të pohuar autoritetin e saj mbi veriun. Sidoqoftë, në fund të ngërçit, dështoi të arrinte këtë qëllim. Formalisht, çështjet janë kthyer në status quo. Politikisht, Serbia ka arritur të demonstrojë se mund të pengojë Prishtinën - dhe SHBA-në dhe Evropianët - që të përpiqen të integrojnë veriun në Kosovë me shfaqjen e forcës ushtarake. Kjo ngre pyetjen nëse do të jetë e mundur që Kosova të integrojë veriun nëse ndonjë përpjekje e tillë përballet me avionë luftarakë dhe tanke”, është shprehur udhëheqësi i projektit “Studimet e Shpërbërjes” të Qendrës për Gjeopolitikë dhe Strategji në Universitetin e Cambridge.

Megjithatë, sipas ish-diplomatit, Kosova fitoi diçka nga gjithë tensionet për veriun.

“Rezultati nuk ishte një humbje totale për Kosovën. Serbia u detyrua të pranojë bisedimet mbi një regjim të ri të targave në kufi. BE dhe SHBA gjithashtu bënë të qartë kundërshtimin e tyre ndaj përdorimit të forcës për të zgjidhur problemet në Kosovë. Kjo mund ta pengojë Serbinë nga vendosja e ushtrisë së saj në të ardhmen”, ka thënë më tej Less për “Bota sot”.

Por, sipas Timothy Less, fitoret për Kosovën janë me dy tehe, pasi siç ka thënë ai Serbia nuk angazhohet për asgjë, në bazë të marrëveshjes.

“Këto fitore të vogla për Kosovën janë me dy tehe. Marrëveshja nuk e angazhon Serbinë për asgjë. Është gjithashtu e diskutueshme se sa vlerë ka vërtet kundërshtimi i jashtëm ndaj përdorimit të forcës nga Serbia, kur SHBA-ja, me pranimin e saj, është e prirë të dalë nga konfliktet periferike nga vitet 1990 dhe 2000, dhe BE-ja është shumë e ndarë ndonjëherë për të vendosur sanksione ndaj Serbisë”, ka thënë më tej analisti i Cambridge.

Less është shprehur pesimist, duke thënë se marrëveshja për targat, do t’i bashkohet listës së gjatë të çështjeve të pazgjidhura mes Kosovës dhe Serbisë, duke marrë parasysh qëndrimin serb. Ai ka paralajmëruar se Serbia nuk do të bëjë lehtë lëshime mbi pretendimet e saj mbi territorin e Kosovës.

“Ky është një rrezik nga perspektiva e Kosovës. Serbia e sheh çështjen e targave të makinave si një përfaqësues për çështjen themelore se kush kontrollon veriun e Kosovës - Beogradi apo Prishtina - dhe nuk do të bëjë me lehtësi lëshime që duket se dobësojnë pretendimet e saj mbi territorin. Në vend të kësaj, dyshoj, çështja e targave të makinave thjesht do të bashkohet me listën e gjatë të çështjeve të tjera të pazgjidhura që rëndojnë marrëdhëniet midis dy palëve dhe do të kontribuojnë më tej në ngërçin midis të dyjave”, është shprehur për “Bota sot” Timothy Less.

Ai ka treguar se çka do të përpiqet të bëjë Kosova, nëse Serbia nuk do ta zbatojë marrëveshjen për targat, duke përmendur këtu refuzimin për krijimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë serbe.

“Nuk më takon mua të them se çfarë duhet të bëjë Kosova. Megjithatë, si analist dhe historian, ajo që jam i sigurt që do të bëjë Prishtina është të përpiqet të sigurojë që, nëse nuk mund të bëjë përparim, të mos lejojë që pozita e saj të regresohet. Do ta bëjë këtë duke refuzuar krijimin e Asociacionit të Komunave Serbe, duke vazhduar të ushtrojë presion mbi Serbinë dhe serbët brenda Kosovës, dhe duke u përpjekur të mbajë mbështetjen ndërkombëtare për kërkesën e saj për njohjen e pakushtëzuar të Kosovës”, ka shtuar ish-diplomati britanik në Bosnje e Hercegovinë./Botasot

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat