Partitë politike të çlirohen nga “Perandoria e krimit” - Bota Sot
Partitë politike të çlirohen nga “Perandoria e krimit”

Politika

Partitë politike të çlirohen nga “Perandoria e krimit”

Diana Bunjaku Nga Diana Bunjaku Më 21 qershor 2017 Në ora: 17:12
Foto ilustrim nga "Bota sot"

Analisti politik Hidajet Ahmeti ka pohuar se rezultatet e zgjedhjeve të 11 qershorit përveç që janë ndëshkim përmes votës dhe vullnetit të sovranit, njëkohësisht j janë sinjal i qartë se  politikanët e veçanërisht partitë politike të  pasluftës duhet të reflektojnë.

Zgjedhjet e 11 qershorit po konsiderohen si moment i duhur dhe kritik, kur partitë politike, duhet të reflektojnë për reformat të thella strukturore.  Pastrimi figurave të inkriminuara, të lidhura me rrjetet kriminale që për 18 vjet rresht mashtruan dhe zhvatën qytetarin e Kosovës, për analistët, është hapi i parë me të cilin partitë politike do të duhej të reformoheshin nga brenda.

Analisti politik Rexhep Shahu ka thënë se durimi i njerëzve në Kosovë ka arritur nivele shpërthyese dhe ky reagim apo refuzim i qytetarëve u vu re në këto zgjedhje.

(Tekstin e plotë mund ta lexoni të Enjten në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot”)

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera