Specialja - hipokrizi e falsifikime, deri në idiotësi - Bota Sot
Specialja - hipokrizi e falsifikime, deri në idiotësi

Politika

Specialja - hipokrizi e falsifikime, deri në idiotësi

Idriz Zeqiraj Nga Idriz Zeqiraj Më 12 janar 2018 Në ora: 19:40
Kadri Veseli, Ramush Haradinaj dhe Hashim Thaçi. Foto ilustrim nga "Bota sot"

Qeveria e Përkohshme, e kryesuar nga Hashim Thaçi, pas çlirimit të Kosovës nga NATO-ja, vendosi pushtetin e saj kriminal në Kosovë. Me vete barti edhe "komandantët" me banda, që nuk kishin pasur rastin as të komandonin dhe as të luftonin në Kosovë. Por, ministra e pushtetarë u bënë, në emër të "luftës heroike", të bërë në Mërgatë dhe bulevardeve të Tiranës! "Komandantët, tashmë të uniformuar, po prisnin gradimet ushtarake, për "betejat" e bëra, por që nuk kishin as datime dhe as emër vendesh, se ku u "zhvilluan!" Rast unik. Pot, ja që ndodhi! Gradat vlenin vetëm për "UÇK-në" e SHIK-ut dhe assesi për UÇK-në e FARK-ut, e cila, realisht, bëri luftën, e organizuar në formacione ushtarake dhe me komandë hierarkike. 

Gradimet e "komandantëve", pa ushtarë dhe pa beteja, u bënë me pompë e bujë, me koncerte muzikore të zhurmshme dhe të turpshme, në Kosovën e përgjakur nga masakrat masive dhe të shkrumbuar anepërtej, nga vandalët kriminelë serbo-sllavë. Pushtetin civil të kësaj qeverie kriminale, e mbizotëronin bandat "ushtarake", para të cilave përkuleshin edhe disa nga burgaxhinjtë politikë të Kosovës.

Hashim Thaçi, iu bind kërkesës të ndërkombëtarëve, për ta zhbërë "UÇK"-në e tij, duke e konvertuar në TMK-e, e cila, më vonë, e pësoi edhe ajo të njëjtin fat. Por, këto dy organizma, u tubuan në "Shoqatën e veteranëve të luftës", duke e ruajtur, madje, me fanatizëm bazën bandave vrastare të kundërshtarëve politikë, kryesisht, të ushtarakëve të FARK-ut, kuadrove të Ibrahim Rugovës dhe të veprimtarëve të LDK-së, përgjatë luftës, për ta vazhduar edhe pas luftës. Deri në fund të vitit 2000, u vranë 600 persona të cilësuar, nga bandat në fjalë.

Shoqata e "veteranëve të luftës", SHIK-as të thekur, u urdhërua t`i komandojë edhe "Shoqatat e tjera të dala nga "lufta". Në këto organizime nuk bënin pjesë luftëtarët e FARK-ut. Qysh në nismë, veprimtaria e këtyre shoqatave ishte banditeske e rrugaçërore. Arrestimet e para të disa "komandantëve", kriminelë të faktuar edhe më dënime nga Gjykata, edhe pse me akuzën e vasjeve, u dënuan simbolikisht, "veteranët" pushtuan sheshe dhe rrugë, më protestat e tyre, me slloganin e turpshëm "lironi çlirimtarët", të porositura, pikërisht, nga Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Ramush Haradinaj... Për afro dy dekada, këto Shoqata, me banditizmin e tyre vazhdojnë ta shantazhojnë e kërcënojnë popullin dhe ta sfidojnë shtetin e Kosovës.

Edhe skenarin për shfuqizimin e Gjykatës Speciale e bëri trinomi i krimit: Presidenti, Kryeparlamentari, Kryeministri, duke ua dhënë të gatshëm krerëve të "veteranëve të luftës" dhe deputetëve të tyre, shumica syresh të inkriminuar. Edhe vetë koalicioni "PAN", kishte këtë prapavijë, i cili i bashkoi partitë-banda të krimit të organizuar, vrastarë të shqiptarëve të pafajshëm, haraçxhinj të babëzitur, hajna zyrtarë të pacipshëm, të cilët, rrënuan të sotmen e Kosovës dhe duan ta vrasin edhe të ardhmen e saj.

(Tekstin e plotë mund ta lexoni të Shtunën dhe të Dielën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot”)

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera