Nga kush u sakrifikua ish-ambasadorja Alma Lama? - Bota Sot
Nga kush u sakrifikua ish-ambasadorja Alma Lama?

Politika

Nga kush u sakrifikua ish-ambasadorja Alma Lama?

Nga: N.Sh Më: 25 dhjetor 2018 Në ora: 16:11
Alma Lama

Analisti politik Ismet Haziri thotë se, Kosova me vite po ka problem me papjekurinë diplomatike.

Sipas tij, kjo dukuri është si rezultat i mos investimit që si Ministri e Punëve të Jashtme, të ndërtojë një bosht të mirëfilltë, e të qëndrueshëm, ku do t’i shërbente si pikë orientuese për ndërtimin e strategjisë të politikave të jashtme dhe të përfaqësimit diplomatikë.

“Formula aktuale për përfaqësim e dobëson shumë cilësinë, ngase koto e përqindjes për përzgjedhjen e Ambasadorëve e favorizon shumë militantizmin partiak dhe sigurisht brenda partisë edhe klanet partiake”, thotë ai për gazetën “Bota sot”.

Prandaj, sipas tij, nga kjo arsye në planin ndërkombëtar si Ministri u janë shpërfaqur dobësi dhe nëse e shprehim ne zhargonin sportive, humbje të thella.

“Shkasi i këtij prononcimi është pra rezultatet e dobëta dhe inferioriteti diplomatikë në raport me Serbinë në fushën e diplomacisë, të i numërojmë të vërtetat nuk e besojë se na duhen, të e rikujtojmë arsyetimin e Ministrit Pacolli para komisionit të Kuvendit për politika të jashtme është edhe ma e tepërt dhe shumë absurd, në bazë të këtyre konstatimeve edhe mundë të themi se Ministri nuk qëndron mirë me njohurit e marrëdhënieve ndërkombëtare dhe me ndërtimin e politikave të jashtme”, potencon ai.

Image
Ismet Haziri

“Mendoj se nuk është kjo e tëra për ministrin Pacolli, ai si i zoti shtëpisë në këtë Ministri, nuk e ka kontrollin se as kush shkarkon, as kush emëron”, shton tutje ai.

Haziri thekson se, rasti ma eklatant është absurditeti ndërprerjes së mandatit të Ambasadores të Kosovës në Itali, zonjës Alma Lama.

“Do të ishte korrekte për opinionin të ishte dhënë të paktën një arsyetim, i një veprimi të këtillë i pashembullt, sidomos kur të gjithë njohësit e kësaj fushe e dinë se Ambasadorja e Jonë ka qenë model i përfaqësimit dhe shembull i angazhimit në çdo ditë pune duke përçuar shumë informacione dhe imazhe pozitive për Kosovën gjithandej ku janë shtrirë kompetencat e përfaqësimit sipas akreditimit diplomatikë”, potencon Haziri.

Haziri thekson se, mandati edhe mundë të ndërpritet, por dihet se vetëm nëse bëhet skandal diplomatikë, e në ketë segment të gjithë e dimë se Zonja Ambasadore ka integritet të lartë, disiplinë dhe moral qytetar, politikë me sjellje profesionale dhe shumë kombëtare.

“Një gjë tjetër që duhet potencuar dhe është me rëndësi sepse është edhe shkelje ligjore, ku shumë Ambasadorëve që u takojnë subjekteve të fuqishme dhe që u ka skaduar afati i mandatit, të të njëjtëve ju është vazhduar në kundërshtim me ligjin, kjo është përgjegjësi e Ministri dhe njëkohësisht diskriminim dhe sakrifikim i Ambasadores Alma Lama dhe familjes së saj, në veçanti po potencojë fëmijët që i ka në shkollim dhe ndërprerja e vitit shkollorë, është skandaloze kjo, e ulët dhe e turpshme që një institucion të sillet me pa përgjegjësi njerëzore”, deklaron ai.

Tutje, ai shprehet se, kjo do të jetë edhe ma skandaloze nëse vërtetohen se sipas përgjimeve të publikuara në media se dikush duhet të sakrifikohet e diskriminohet.

“Në këtë rast, sikurse Alma Lama, në mënyrë që të plotësohen egot e shoqeve të personaliteteve në përfaqësim për ti avancuar dhe emëruar Ambasadore, a thua nuk është bërë mjaftë me këto ndikime kaq të dëmshme dhe se Kosovën e paskan privatizuar aq shumë sa të tjerët të ikim si në planin e “Patkoit”. Në fund, më duhet të potencojë edhe qëndrimin qyqar të LDK për përfaqësuesen, anëtarëve të vetë, e cila me begramin e vetë politikë në hambarin e LDK-së patë deponuar mbi 7500 vota dhe plotë aktivitet frytdhënës politikë në Kuvend dhe shumë nisma tjera me interes qytetar e kombëtar, pra e turpshme që një subjekt si LDK të mos e nxjerr asnjë paragraf dhe asnjë fjalë kundërshtimi”, deklaron Ismet Haziri.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera