Jo dialog pa Amerikën! Përfshirja e Rusisë alarm për Kosovën - Bota Sot
Jo dialog pa Amerikën! Përfshirja e Rusisë alarm për Kosovën

Politika

Jo dialog pa Amerikën! Përfshirja e Rusisë alarm për Kosovën

Nehat Shaqiri Nga Nehat Shaqiri Më 25 dhjetor 2018 Në ora: 23:17
Hashim Thaçi dhe Federica Mogherini

Deklarata e ministrit të Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç, për përfshirjen e Rusisë në bisedimet Kosovë-Serbi, duhet të shërbejë për politikën e Kosovës, si shkas për të qenë më unike, ndërsa për shoqërinë një rezistencë aktive ndaj këtij procesi.

Pas këtij qëndrimi të Daqiçit, njohësin e zhvillimeve politike në Kosovë, vlerësojnë se, nuk duhet të dialogohet me Serbinë pa Amerikën.

Ivica Daçiç, ka paralajmëruar se nëse në dialogun Kosovë-Serbi përfshihet SHBA, atëherë Beogradi do të thërrasë Rusinë.

“Nëse ka ndryshuar forma e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, në atë mënyrë që në dialog të përfshihet edhe Amerika, atëherë pala serbe duhet të telefonojë Federatën Ruse për të marrë pjesë”, ka thënë Daçiç.

(Shkrimin e plotë mund ta lexoni nesë në gazetën "Bota sot")

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera