Shpend Ahmeti u jep një lajm të mirë qytetarëve të Prishtinës

Prishtina

Shpend Ahmeti u jep një lajm të mirë qytetarëve të Prishtinës

Më: 6 nëntor 2019 Në ora: 12:37
Foto ilustrim

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka treguar se në bashkëpunim me KfW dhe BERZH kanë përfunduar studimin e fizibilitetit për Ngrohjen Qendrore Solare në Prishtinë

Sipas tij, ky projekt do të shtojë kapacitetet e Termokosit për të zgjeruar rrjetin në lagjet me banim individual si Tophane, Arbëri e Medrese.

“Por më me rëndësi, do ta zëvendësoj qymyrin me energji të ripërtrirshme diellore. Ky projekt synon që brenda 3-5 viteve të ardhshme ta zgjeroj rrjetin përtej projektit të kogjenerimit e që po bëhet edhe në Kalabri Mat e Qendër”, ka shkruar ai.

Më tej, Ahmeti ka theksuar se projekti do të financohet potencialisht nga KfW, BERZH, grante të donatorëeve e financim të Komunës.

“Përndryshe, ky do të jetë ndër tri projektet më të mëdha të këtij lloji në Evropë”, është shprehur ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat