Prishtina thyen rekordin sonte me nivelin më të lartë të ndotjes së ajrit për këtë vit

Prishtina

Prishtina thyen rekordin sonte me nivelin më të lartë të ndotjes së ajrit për këtë vit

Më: 26 nëntor 2020 Në ora: 22:23
Foto ilustrim

Komuna e Prishtinës zyrtarisht ka arritur nivelin më të ndotur të cilësisë së ajrit për këtë vit.

Sipas matjes së monitoruesit automatik të Ambasadës së SHBA’së për cilësinë së ajrit, indeksi i nivelit të ndotjes së ajrit në Prishtinë momentalisht është 222.

Një shifër e tillë konsiderohet “tepër e pashëndetshme”, gjë që nënkupton që në këtë lloj ajri nuk duhet të ekspozohen grupet e cenuara.

Image

Në grupet e cenuara përfshihen gratë shtatzëna, të moshuarit, si dhe personat me probleme kronike të mushkërive.

Ndryshe, sot është edhe niveli më i lartë i ndotjes në kryeqytetin e Kosovës. Nivel kaq të lartë ndotje Prishtina kishte në muajin janar, ku indeksi për cilësinë e ajrit ishte 208.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat