Komuna e Prishtinës njofton se të mërkurën nis zbatimi i pagesës për makinat e parkuara në rrugë

Prishtina

Komuna e Prishtinës njofton se të mërkurën nis zbatimi i pagesës për makinat e parkuara në rrugë

Më: 12 janar 2021 Në ora: 14:03
Pamje nga takimi

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, në konferencën për prezantimin e fillimit të projektit të menaxhimit të parkingjeve publike dhe mënyrat e pagesave, tha se nga dita e nesërme do të fillojë zbatimi i pagesës për çdo makinë në hapësirat që janë të shënuara në rrugë.

Ahmeti tha se ndërtimi i parkingut të Prishtinës do të zvogëlohet numri i veturave nա qendër.

“Kemi bërë një zgjidhje që do t’i adresojë shumë gjëra. Do të bëjëm zvogëlimin e veturave në qendër”

“Nga nesër do të fillojmë zbatimin e pagesës për çdo makinë në hapësira që janë të shënuara në rrugë. Nga nesër po ashtu fillon fushata një javore vetëdijësuese në krejt qytetin”

Tutje, Ahmeti tha se për personat që nuk janë rezident të Prishtinës, për ta kufizimi vlenë prej dy orësh.

Mundësia e parë e pagimit të parkinigut është përmes aplikacionit Prishtina Parking, raporton EO.

“Mundësia e dytë është përmes operatorëve IPKO e VALA. Marrëveshjet i kemi përmbush më të dy operatorët”

“Mundësinë e tretë e kemi me një pajisje që quhet “Parking metër” kryesisht vlenë për biznese”

“Mundësia e katërt është përmes biletave fizike që blehen në postë”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat