Punëtorët e QKMF-së në Prishtinë protestojnë pas sulmit fizik ndaj kolegut

Prishtina

Punëtorët e QKMF-së në Prishtinë protestojnë pas sulmit fizik ndaj kolegut

Më: 1 prill 2021 Në ora: 12:30
Foto

Sindikata e shëndetësisë të QKMF-së në Prishtinë, kanë protestuar të enjten pas sulmit fizik që i është bërë një punonjësi të Qëndresë se Mjekësisë Urgjente në Prishtinë nga një qytetar.

Drejtori i Mjekësisë Urgjente në Prishtinë, Avdyl Pacolli tha se protesta është organizuar në shenjë solidarizimi me punëtorin e sulmuar.

“Dhuna dhe brutaliteti i qytetarëve ndaj neve është arsye e daljes në protestë. Me datë 29.03 .2021 pas arritjes në shtëpi të qytetarit, infermieri ynë është sulmuar fizikisht nga djali i gruas për të cilën është thirr urgjenca” tha ai.

Sipas Pacollit arsyeja që e ka shtyrë qytetarin të ushtrojë dhunë ka qenë kërkesa e infermierit që të mos e xhiroj ekzekutimin e pacientes gjatë dhënies së trajtimit.

“Të gjithë punëtorët tanë kanë ndalë punën për 10 minuta në shenjë proteste për sjelljet e tilla të qytetarëve të Prishtinës” ka shtuar Pacolli.

Poashtu drejtori ka treguar se e kanë njoftuar Policinë e Prokurorinë për rastin në fjalë.

Punëtori I.S është sulmuar sipas tyre është sulmuar  fizikisht gjatë vizitës shtëpiake deri sa po ofronte shërbime.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat