KRU “Prishtina”, thirrje për shpenzim racional të ujit

Prishtina

KRU “Prishtina”, thirrje për shpenzim racional të ujit

Më: 22 prill 2021 Në ora: 10:31
Foto ilustrim

Kompania e Ujësjellësit “Prishtina”, ka njoftuar se momentalisht furnizimi me ujë të pijshëm është stabli.

Por u është  bërë thirrje qytetarëve që ujin ta shpenzojnë në mënyrë racionale.

Njoftimi i plotë:

Të nderuar qytetarë / konsumatorë të Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit,,Prishtina,, sh.a., ju njoftojmë se niveli i ujit në liqenin e Batllavës po vazhdon të jetë në kuotën maksimale të kapërderdhjes, derisa niveli i ujit në liqenin e Badocit është ( -3 metra) nën nivelin maksimal të kapërderdhjes.

Furnizimi me ujë të pijshëm është mjaft stabil.

Jemi në sezonin e pranverës dhe ajo çfarë është e domosdoshme, shpenzimi racional i ujit të pijshëm.

Çfarë mund të bëjë secili prej nesh, për të ndaluar keqpërdorimin e ujit, për të ruajtur ujin për periudhat vijuese:,

Mos lejoni të rrjedhë ujë kot nga rubineti juaj,

Mos përdorni ujin e pijshëm për të larë veturat,

Mos përdorni ujin e pijshëm për ndërtime të shumta në qytete,

 Mos pastroni trotuaret me ujin e pijshëm,

Mos harroni të mbyllni rubinetin përgajtë procesit të larjes së fytyrës dhe dhëmbëve,

Mos ujisni  kopshtet dhe arat me ujin e pishëm,

Raporto keqpërdorimin e ujit në numrin e telefonit,  pa pagesë   0800 90009

 Paguani rregullisht ujin që konsumoni,

Mos lejoni ndërhyrjet pa leje në rrjetin e ujësjellësit,

Të gjithë jemi përdorues të ujit, prandaj ne jemi edhe përgjegjës për ta shfrytëzuar atë në mënyrë sa më të drejt.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat