Rrëfimi trishtues i 84 vjeçarit nga fshati i braktisur i Prishtinës: Askush nuk vjen të na qelë derën - Bota Sot
Rrëfimi trishtues i 84 vjeçarit nga fshati i braktisur i Prishtinës: Askush nuk vjen të na qelë derën

Prishtina

Rrëfimi trishtues i 84 vjeçarit nga fshati i braktisur i Prishtinës: Askush nuk vjen të na qelë derën

Më: 21 shtator 2018 Në ora: 19:40
Ismajl Maqedonsi

Ismajl Maqedonsi nga fshati Butovc i Komunës së Prishtinës rrëfen jetën e vështirë që po e kalon në këtë vend.

Ato që e shoqërojnë plakun 84 vjeçar janë vetëm këmbanat e bagëtive, për të cilat ai kujdeset.

Duke kujtuar kohën e rinisë, ai ka thënë dikur në këtë fshat kishte jetë dhe mirësi, ndërsa sot nuk e vizitohet nga askush.

Ismajl Maqedonsi, tregon për RTV Dukagjinin se ai jeton vetëm me familjen e tij në fshatin Butovc.

“Sot i kam 84 vjet, me askënd nuk kam me qelë gojën, veç me fëmijët e mi. Askush nuk vjen me na qelë derën, askush nuk vjen me na pa. Vend i shkretë, janë bërë njerëzit zotni. Dikush ka kerra dikush nuk ka. S’ke me kënd me qa një dert, as për gëzim as për keç”, shprehet i dëshpëruar i moshuari.

Maqedonsi thotë se për momentin fshati mund të konsiderohet si stan, sepse jetesë këtu nuk ka.

“Jetoj me një vajzë, dhe një djalë i cili një natë vjen një natë jo sepse është në punë. Tjerë banorë këtu nuk ka. Për momentin fshati mund të konsiderohet si stan”, thotë ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...