NY Times me shkrim special për obeliskun NEWBORN - Bota Sot
NY Times me shkrim special për obeliskun NEWBORN

Prishtina

NY Times me shkrim special për obeliskun NEWBORN

Më: 26 tetor 2018 Në ora: 10:06
NEWBORN

Gazeta prestigjioze, New York Times i ka dedikuar një artikull obeliskut të pavarësisë së Kosovës, NEWBORN.

Shkrimi nisë se si autori i saj, Fisnik Ismaili ka dizajnuar skulpturën për të festuar pavarësinë nga Serbia, punim për të cilin nuk ka pasur para për ta paguar por ka lënë depozitë makinën dhe çelësat e banesës.

Ismaili ka përshkruar për NY Times, momentin kur skulptura e zbuluar u nënshkrua nga 150 mijë njerëz.

“Njerëzit vinin, ngjiteshin në të, shkruanin. Vazhdoi kështu për orë të tëra”, është shprehur ai.

Aty përmendet edhe momenti kur këngëtarja e famshme me origjinë nga Kosova, Rita Ora xhiroi një pjesë të videoklipit të saj, hipur përmbi obeliskun NEWBORN.

“Shkronja B tashmë është zëvendësuar me numrin 1, për të shënuar përvjetorin e 10-të të pavarësisë”, shkruhet në artikullin e prestigjiozes amerikane.

Përveç të tjerash, në shkrim thuhet se në Kosovë që nga shpallja e pavarësisë, progresi politik dhe ekonomik ka frustruar shumë qytetarë të vendit kurse korrupsioni është një nga problemet më të mëdha.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat