Kur tradita vazhdon, rrëfimi i burrit nga Prizreni që ka ruajtur zanatin që nga fëmijëria - Bota Sot
Kur tradita vazhdon, rrëfimi i burrit nga Prizreni që ka ruajtur zanatin që nga fëmijëria

Prizreni

Kur tradita vazhdon, rrëfimi i burrit nga Prizreni që ka ruajtur zanatin që nga fëmijëria

Më: 19 prill 2019 Në ora: 13:12
Alibajra Abdurrahmani

Të shumtë janë ata të cilët kanë vazhduar traditën me zanate të vjetra, të nisur nga paraardhësit e tyre.

Një nga ta është edhe Alibajra Abdurrahmani nga Prizreni.

Ai tregon për emisionin #gjesi se qysh si fëmijë është angazhuar në biznesin e familjes për përpunimin e hekurit, që dikur pa dyshim se ishte shumë më fitimprurës sesa sot.

Përpunimi hekurit sigurisht se është proces interesant. Abdurrahmani ka punëtorinë e tij, të cilën e ka rinovuar së fundmi dhe për këtë ka pasur ndihmë edhe nga Komuna e Prizrenit.

Ai thotë se pavarësisht se sot nuk ka shumë kërkesa, arrin të mbijetojë nga kjo punë, në të cilën janë të angazhuar edhe familjarë të tjerë të tij.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...