Universiteti i Prizrenit organizon konferencën shkencore ndërkombëtare - Bota Sot
Universiteti i Prizrenit organizon konferencën shkencore ndërkombëtare

Prizreni

Universiteti i Prizrenit organizon konferencën shkencore ndërkombëtare

Më: 26 gusht 2019 Në ora: 06:07
Ilustrim

Sot në Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren do të zhvillojë punimet Konferenca Shkencore Ndërkombëtare me tematika të ndryshme nga Shkencat e Natyrës dhe Teknologjia, Shkencat e Jetës dhe Teknologjia dhe nga Shkencat Inxhinierike dhe Teknologjia. 

Kjo konferencë organizohet nga UPZ me partnerët, UBT, Universiteti i Shkencave të Aplikuara në Isparta dhe Universiteti Ndërkombëtar i Vizionit dhe marrin pjesë qindra studiues nga shtetet e rajonit dhe me gjerë. Hapja është më 26 gusht prej orës 10:00 në amfiteatrin e madh në UPZ. 

Ky është rezultat i punës së rektorit Prof. Asoc. Dr. Ismet Temaj, Prorektorëve, Prof. Ass. Dr. Soner Yildirim, Prof. Ass. Dr. Shemsi Morina, me bashkëpunëtorët e tyre , cilët kanë mundësuar arritjen marrëveshjes për bashkëpunim në prill të këtij viti, me Asociacionin Kutbilge Academicians nga Turqia për organizimin e kësaj Konferencës ndërkombëtare shkencore.

Qëllimi i konferencës është të kontribuojë në zhvillimin shkencor duke diskutuar studimet e shkencëtarëve që janë të përfshirë në hartimin e produkteve inxhinierike me aftësi të qëndrueshme të projektimit dhe krijimin e një ndikimi të qëndrueshëm në gjeneratat e ardhshme. 

Krijimi i njohurive dhe të kuptuarit përmes shkencës na bën të pajisur për të gjetur zgjidhje për sfidat e sotme ekonomike, sociale dhe mjedisore, për të arritur një zhvillim të qëndrueshëm dhe më shumë shoqëri të gjelbra. 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...