Shtyhet vendosja e monumentit të Gjergj Kastriotit-Skënderbeut në Prizren - Bota Sot
Shtyhet vendosja e monumentit të Gjergj Kastriotit-Skënderbeut në Prizren

Prizreni

Shtyhet vendosja e monumentit të Gjergj Kastriotit-Skënderbeut në Prizren

Më: 2 maj 2020 Në ora: 14:55
Gjergj Kastrioti-Skënderbeu

Shoqata “Trojet e Arbrit” dhe Drejtoria e Administratës e Komunës së Prizrenit, kanë njoftuar se vendosja e monumentit të Gjergj Kastriotit-Skënderbeut që ka qenë e planifikuar të vendoset më, 6 maj në Prizren do të shtyhet.

Sipas njoftimit, shkaku i shtyrjes është koronavirusi i cili e ka bllokuar jetën shoqërore jo vetëm në Prizren por në mbarë globin.

“Për datën e vendosjes së monumentit do t´iu njoftojmë me kohë. Kjo do të bëhet karrshi rrethanave dhe kohës së kalimit të epidemisë si dhe mundësisë së organizimit të tubimeve publike. Meqenëse ky është një eveniment i veçantë kemi dëshirë që ta bëjmë një organizim të madh ku do të marrin pjesë përveç shumë qytetarëve prizrenas edhe shumë shqiptarë anë e kënd trojeve etnike shqiptare, si dhe mërgimtarët shqiptarë që jetojnë në diasporë dhe që janë financuesit kryesorë të këtij projekti kombëtar. Për datën e re të vendosjes së monumentit do t´iu njoftojmë me kohë në mënyrë që ta keni mundësinë e pjesëmarrjes”, thuhet në njoftim.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat