Drejtori i Haskukës dënohet me burgim me kusht për dy vepra penale - Bota Sot
Drejtori i Haskukës dënohet me burgim me kusht për dy vepra penale

Prizreni

Drejtori i Haskukës dënohet me burgim me kusht për dy vepra penale

Më: 30 tetor 2018 Në ora: 14:33
Ehat Oreshka e Myhater Haskuka

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka në kabinetin e tij qeverisës ka një drejtor të dënuar për dy vepra penale nga Gjykata Themelore e Prizrenit.

Ehat Oreshka, drejtor për Kulturë në Komunën e Prizrenit është shpallur fajtorë nga Gjykata e shkallës së parë për veprat penale falsifikim i dokumentit dhe legalizim i përmbajtjes së rreme.

Drejtori i dënuar nga Gjykata Themelore nuk ka pranuar të flasë përkundër faktit se ai është kontaktuar disa herë.

As i pari i Komunës, Mytaher Haskuka nuk ka pranuar të flasë për faktin se në kabinetin e tij ai tashëm ka një drejtor të dënuar për dy vepra penale nga Gjykata e shkallës së parë.

Kallxo merr vesh se në kohën e emërimit në krye të Drejtorisë së Kulturës në Komunën e Prizrenit Ehat Oreshka,  kishet njëw aktakuzë të ngritur nga Prokuroria e Prizrenit për Mashtrim dhe legalizim i përmbajtjes së rreme.

Të thënat e siguruara tregojnë se Gjykata Themelore në Prizren ka shpallur aktgjykim dënues ndaj Drejtorit të Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Ehat Oreshkës, i cili akuzohej për dy vepra penale.

Lajmin e ka konfirmuar edhe zëdhënësja e Gjykatës, Afërdita Kicaj.

Kicaj ka treguar se Ehat Oreshka për këto dy vepra penale është dënuar me dënim unik dhe atë dënim me burgim me kusht.

“I akuzuari me iniciale E.O. akuzohet për dy vepra penale, falsifikim i dokumentit nga neni 398 par.2 të KPRK-së, dhe veprës penale legalizim i përmbajtjes së rreme nga neni 403 par.1 të KPRK-së. Gjykata i shqiptoi dënim UNIK dhe atë dënim me kusht, ashtu që i vërteton dënimin me burgim në kohëzgjatje prej një(1) viti e 6 (gjashtë) muaj i cili dënim nuk do të ekzekutohet nëse i akuzuari në afat të verifikimit prej 2 (dy) viteve nga dita e plotfuqishmërisë së këtij aktgjykimi, nuk kryen vepër të re penale”, tha Kicaj.

Sips saj, Gjykata Themelore në Prizren ka shpallur aktgjykim edhe për tre persona të tjerë për bashkëkryerje të veprimit.

“Të akuzuarit me iniciale B.O. M.O. dhe S.O. për shkak se në bashkëkryerje kanë kryer  veprën penale deklarimi i rrejshëm nga neni 392 par.1 lidhur me nenin 31 të KP-së, Gjykata iu shqiptoi dënimin me kusht, ashtu që i vërtetoi dënimin me burg në kohëzgjatje prej 6 (gjashtë) muajve i cili dënim nuk do të ekzekutohet nëse të akuzuarit në afatin e verifikimit prej 1 (një) viti nga dita e plotfuqishmërisë së këtij aktgjykimi, nuk kryen vepër të re penale, dhe dënimin me gjobë në shumën prej secilit nga 200 (dyqind) euro, i cili dënim nuk do të ekzekutohet nëse në afatin e verifikimi prej 1 (një) viti nuk kryejnë vepër të re penale”, shtoi Kicaj.

Prokuroria Themelore në Prizren me datën 24 shkurt të vitit 2017 kishte ngritur aktakuzë ndaj Drejtorit të Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Ehat Oreshkës, i cili nga Prokuroria akuzohet se ka kryer dy vepra penale.

Sipas Prokurorisë, Ehat Oreshka ka kryer veprat penale, falsifikim i dokumentit dhe legalizim i përmbajtjes së rreme.

Oreshka sipas prokurorisë ka falsifikuar dhe përdorur dokumentin e automjetit, i cili ka qenë në pronësi të babait të tij të ndjerë, A. Oreshka.

Në deklaratat e Oreshkës të përshkruara në aktakuzë gjatë procedurave të hetimit thuhet se i pandehuri Ehat Oreshka nuk i ka mohuar asnjëherë veprimet inkriminuese.

“Është e vërtetë se të njëjtin automjet e kam sjellë nga Suedia, mirëpo për shkak se nuk kam mundur ta regjistroj me tabela të regjistrimit të Kosovës, unë e kam ndryshuar dokumentin me qëllim që të njëjtin ta regjistroj”, thuhet në aktakuzë.

Image
Ehat Oreshka e Myhater Haskuka
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...