Në Dardani nuk ka përçarje fetare

Religjion

Në Dardani nuk ka përçarje fetare

Nga: Gani Mehmetaj Më: 28 korrik 2020 Në ora: 16:20
Gani Mehmetaj

Në Dardani nuk ka përçarje fetare, edhe pse shoqatat islamike turke e arabe po bëjnë pērpjekje të mëdha të nxisin konflikte të këtilla. Por Agimi, Vjollca, Dardani, Iliri, Gjini, Hasani, Hyseni etj po bëjnë përpjekje ti kundërvihen beduinëve e anadollakëve dhe ideologjisë së tyre vrastare. Kjo nuk është luftë kundër islamit, por luftë kundër poshtërimit.

Nuk jemi kundër faltoreve, mirëpo xhami kemi më shumë se turqit e arabët për kokë banori. Hasani e Hyseni duan qe xhamitë të mos ua zënë vendin shkollave, teatrove, kinemave spitaleve e ambuancave.

Zefi e Gjergji nuk janë përzi në këto gjëra. Por është e natyrshme që e duan qytetërimin evropianê, mu si Hasani e Hyseni, nuk duan që islami t' u bëhet gurë në qafë që do ti fundos.

Jemi në Evropë, nuk jemi në Azi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat