Xhamia e Erdoganit

Religjion

Xhamia e Erdoganit

Nga: Gani Mehmetaj Më: 1 gusht 2020 Në ora: 13:15
Gani Mehmetaj

Zyrtarisht është thënë se xhaminë në Prishtinë e financon Dianeti i Turqisë, ashtu si e ka financuar xhaminë e Edi Ramës në Tiranë, ashtu si do ta financoj xhaminë në Shkup, pra në ish territoret e okupuara turke.

Nga presioni i opinionit tash dalin me diçka qe nuk e beson askush se kinse xhaminë e paskan financuar besimtarët shqiptarë.

Para lufte xhamitë janë ndërtuar me paratë e shtetit jugosllavë.

Asnjë xhami ne Dardaninë e pasluftës nuk është ndërtuar me paratë e besimtareve, por me paratë e Turqisë e shteteve arabe.

Madje besimtarët s'kishin të drejte as të propozonin plane, sepse planet e paratë u vinin nga arabët e turqit me emisarët beduinë.

Prishtina do të duhej të jepte miliarda dollarë që të mos prishej plani urbanistikë i kryeqytetit, sepse kryeqyteti është i prishtinasve dhe i dy milion shqiptarëve, nuk është i një grushti të korruptuarish.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat