E pabesueshme: Seksi oral tek femrat shkakton këtë gjë vaginës

Seksi

E pabesueshme: Seksi oral tek femrat shkakton këtë gjë vaginës

Më: 30 gusht 2020 Në ora: 20:19
Foto ilustrim

Seksi oral mund të shkaktojë gjendjen e vaginozës bakteriale, pasi që mikrobet që gjenden në gojë mund të dëmtojnë ato natyrale që janë në vaginë.

Një studim ka gjetur se një baktere që zakonisht gjendet në gojë, e cila kontribuon në sëmundjen e mishrave të dhëmbëve, është e lidhur me infeksionin vaginal, shkruan Daily Mail.

Vaginoza bakteriale shkakton vetëm simptoma në rreth gjysmën e grave që preken me të, por ato që shfaqin shenja ankohen për një erë të pakëndshme vaginale.

Shkencëtarët thonë se një grua mund të ketë më shumë të ngjarë të zhvillojë gjendjen shëndetësore, të njohur si BV, nëse ajo bën seks oral të pambrojtur.

Shkencëtarët e udhëhequr nga Universiteti i Kalifornisë, San Diego, bënë hulumtimin dhe shikuan sesi bashkëvepruan të dy llojet e baktereve në minj dhe në mostrat e shtupës të nxjerra nga vaginat e grave.

Bakteria e gojës, e quajtur fusobacterium nucleatum, zakonisht nuk shkaktom dëm por mund të kontribuojë në gingivit, i njohur gjithashtu si sëmundje e mishrave të dhëmbëve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat